Палестинската активистка Ахед Тамими ослободена од Израел


 

Активистката Ахед Тамими беше еден од 30-те палестински затвореници кои Израел ги ослободи во средата, како дел од договорот за примирје со Хамас.

Израелската затворска служба соопшти дека мешавина од мажи и жени биле ослободени „од голем број [негови] објекти“.

Тамими (22) беше уапсена претходно овој месец поради објава на Инстаграм, за која нејзиното семејство вели дека таа не ја напишала.

До средата вечерта, ослободени се 102 заложници, додека 210 палестински затвореници се ослободени.

Сликите покажаа дека г-ѓа Тамими, која беше затворена во затворот Дамон, во близина на израелскиот град Хаифа, се врати на Западниот Брег доцна во средата.

Истакнатата активистка беше сликана како емотивно се среќава со нејзината мајка.

Други затвореници, чии имиња сè уште не се споделени, исто така беа видени како се обединуваат со членовите на семејството.

Објавата на социјалните мрежи поради која Тамими беше приведена повеќе не е видлива на интернет, ниту пак профилот од која потекнува, на која е нејзиното име и фотографија.

Израелските медиуми објавија дека таа се заканувала дека ќе ги „коле“ еврејските доселеници, но нејзината мајка изјави дека профилот не ѝ припаѓа на нејзината ќерка.

„Постојат десетици [онлајн] страници со името на Ахед со нејзината фотографија, со кои таа нема никаква врска“, изјави таа за новинската агенција АФП во моментот на нејзиното апсење.

Израелската војска изјави за АФП дека таа е уапсена под сомнение за „поттикнување насилство и терористички активности“.

Како тинејџерка Тамими стана симбол на отпорот на израелската окупација на Западниот Брег.

Кога имаше 14 години била фотографирана како гризе израелски војник кој се обидувал да го приведе нејзиниот помал брат.

Две години подоцна, таа беше снимена како удира шлаканица и клоца израелски војник во расправија пред нејзиниот дом, а потоа беше уапсена и осудена на осум месеци затвор.

Нејзиниот татко, Басем Тамими, е активист кој редовно организираше протести против израелската окупација и постојано беше затворан.

Тамими е една од стотиците Палестинци кои беа уапсени на Западниот Брег од 7 октомври, кога вооружени лица на Хамас од Газа го нападнаа јужниот дел на Израел.

Израел вели дека апсењата се направени за да се ограничи насилството во време кога се зголемија немирите на Западниот Брег.

Во четвртокот, тројца Израелци беа убиени кога двајца вооружени напаѓачи на Хамас отворија оган на преполната автобуска станица во Западен Ерусалим за време на утринскиот шпиц.

Двајцата напаѓачи дошле од окупираниот Источен Ерусалим.

16 Израелци беа повредени, а напаѓачите беа убиени од полицијата и еден вооружен цивил.

Претходно во средата, две палестински момчиња, на возраст од осум и 14 години, беа застрелани и убиени за време на рација на израелската армија во градот Џенин на Западниот Брег.

Израелската војска соопшти дека врз нејзините војници биле фрлени експлозивни направи и дека тие одговориле со жив оган.