Нова кралска фотографија од Чарлс, Камила, Вилијам и Кејт ноќта пред погребот на кралицата


Англија– Откриен нов кралски портрет!

Британското кралско семејство сподели нов портрет во саботата на кралот Чарлс III, кралицата придружничка  и принцот и принцезата од Велс.

Новиот портрет, на кој се прикажани четирите кралски членови рамо до рамо во целосно црна жалосна облека, е направен во Бакингемската палата ноќта пред погребот на кралицата Елизабета Втора на 18 септември. Фотографијата е направена ноќта кога биле домаќини на светските лидери кои патувале во Лондон за погребот на прием во Бакингемската палата.

Чарлс (73) беше официјално прогласен за владејачки монарх на Обединетото Кралство на 10 септември.

Гледано од принцот Вилијам – во неговата прва официјална улога како принц од Велс – и кралицата Камила, прогласот беше прочитан пред Советот за тајност (составен од високи министри од кабинетот, судии и водачи на Англиската црква) во Галеријата на слики на палатата: „ круната на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска единствено и со право му припадна на принцот Чарлс Филип Артур Џорџ“, рече службеникот во Советот.

„Ние… сега со еден глас и согласност на јазикот и срцето објавуваме и објавуваме дека принцот Чарлс Филип Артур Џорџ сега со смртта на нашиот покоен суверен стана нашиот единствен легален и легален господар, Чарлс III. 

Минатиот месец беше објавен потресен портрет на новиот монарх, на кој се гледа дека кралот напорно работи во Бакингемската палата со познатата црвена кутија со документи на кои му треба внимание на 11 септември, само три дена по смртта на кралицата Елизабета.

Во сцената толку често поврзана со кралицата Елизабета, кралот Чарлс седеше на биро и присуствуваше на секојдневното испраќање документи од водачите од Велика Британија, Комонвелтот и светот.

Зад Чарлс стоеше црно-бела фотографија од неговите покојни родители, кралицата Елизабета и принцот Филип. Двојката му ја дала на нејзиниот татко, кралот Џорџ VI, за Божиќ во 1951 година – последната празнична сезона пред да умре во февруари 1952 година.

Покрај тоа, Вилијам и Кејт, и двајцата 40, беа промовирани во принц и принцеза од Велс од страна на кралот Чарлс III само еден ден по смртта на кралицата на 8 септември. 

Тоа беше особено потресна посета. Оние кои ја познаваат двојката го споредија своето време таму во раните години од нивниот брак со времето кога покојната кралица Елизабета и принцот Филип уживаа на Малта.

Блиските на Вилијам и Кејт, исто така, велат дека Велс има посебно место во срцата на двојката – вкоренети во нивниот прв дом каде што живееле кога се родил принцот Џорџ и се гледа во нивната одлука да ги одведат Џорџ и принцезата Шарлот во Кардиф за време на викендот каде што се слави покојниот Платинест јубилеј на кралицата.

Тие го започна своето патување во Англеси, северозападно од Велс, каде што живееја заедно како младенци во 2010 година и како нови родители по раѓањето на принцот Џорџ, додека Вилијам работеше како пилот на хеликоптер за пребарување и спасување со Кралските воздухопловни сили.

Како што се случуваа нивните посети, сите планови за големи инвестиции како што имаше таткото на Вилијам Чарлс во јули 1969 година беа далеку од нивните мисли. Кралската двојка е позаинтересирана да продолжи да ги продлабочува своите врски со велшкиот народ и да ја претставува и слави модерната нација Велс. Тие исто така планираат да се вратат во Велс пред крајот на годината.

Принцот и принцезата од Велс последен пат беа во официјална посета на земјата во јуни, како дел од платинестиот јубилеј викенд на кралицата Елизабета, прославувајќи ги нејзините историски 70 години на тронот. Тие го посетија Кардиф и им се придружија двајца специјални гости: нивните најстари деца, принцот Џорџ и принцезата Шарлот.

Денот беше особено потресен за Џорџ, кој треба да стане следниот принц од Велс по неговиот татко. Посетата го отсликуваше првото официјално патување на принцот Вилијам во Велс кога тој беше на иста возраст. Во март 1991 година, принцот Вилијам им се придружил на своите родители, принцезата Дијана и Чарлс, во Кардиф. Возбудените толпи му дадоа на младиот принц нарциси – велшкиот национален цвет – додека тој одеше на прошетка пред катедралата Ландаф.