Оздравеа уште 21 пацинет, нови 8, почина една жена од Тетово

ФОто: Б. Грданоски

Според извештајот на Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа во Македонија, оздравеле уште 21 пациент, потврдени се осум нови, а почина една пациентка од Тетово, соопшти Министерството за здравство.

Денеска е регистриран 21 оздравен пациент во:
– Скопје 8
– Куманово 6
– Штип 1
– Прилеп 2
– Тетово 1
– Велес 1
– Кочани 1
– Македонски Брод 1

Во изминатите 24 часа, пак, се направени 185 тестирања, а потврдени се 8 нови случаи на КОВИД-19 и тоа во:
– Скопје 3
– Битола 1
– Велес 4

Во ГОБ „8 септември“ почина пациентка од Тетово на возраст од 59 години која 15 дена била во тешка состојба и на респираторна машина.

Согласно ова, вкупната бројка на КОВИД дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 1.526, бројката на оздравени пациенти е 1.013, на починати е 86, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 427.
Во изминатото деноноќие се направени вкупно 185 теста.