Оваа холивудска легенда наполни 94 години и ретко се појавува во јавност


Холивудското кралско семејство мора да јаде.

Актерот Џин Хекман беше виден во јавноста на вечера во Ново Мексико, користејќи бастун за да оди и држејќи ја за рака својата сопруга Бетси Аракава.

Двојката вечераше во Pappadeaux’s Seafood Kitchen во Санта Фе, каде што легендарниот актер живее од 1980-тите.

Претходно истиот ден, Хекман, кој наполни 94 години во јануари, беше забележан како зема шолја кафе и пита со јаболка од локална продавница на Спидвеј.

Иако актерот од „Непростено“ и Аракава, 62-годишна пијанистка, се венчаа во 1991 година, тие ретко се гледаат заедно во јавноста.

Парот последен пат беше фотографиран пред 21 година во многу погламурозен амбиент – на црвениот тепих на наградите Златен глобус во 2003 година.

На таа сјајна церемонија во Лос Анџелес, Хекман ја доби наградата Сесил Б. Демил за „исклучителен придонес во светот на забавата“, која му ја врачија Мајкл Кејн и покојниот Робин Вилијамс.

Од неговото пензионирање по „Добредојдовте во Муспорт“ од 2004 година, појавувањата на затскриената холивудска легенда беа ретки.

Хекмен неодамна беше виден како џвака сендвич со пилешко во Санта Фе Венди во март 2023 година.

Тој живее со својата втора сопруга на нивниот ранч во близина, каде што се вели дека учествува во сликарството и пишувањето.

Актерот уживаше во приказна, четиридецениска кариера во Холивуд, глумејќи во разновидна низа популарни филмови како што се „Hoosiers“, „The Poseidon Adventure“, „The Royal Tenenbaums“, „The Birdcage“ и во сериите „Superman“ како Лекс Лутор.

Доби два Оскари: најдобра споредна машка улога во 1993 година за „Непростено“ и најдобра машка улога во 1972 година за „Француската врска“.

За 50-годишнината од второто, класичен полицаец во режија на Вилијам Фридкин, Хекмен го даде своето прво интервју за „The Post“ по една деценија.

„Снимањето филмови отсекогаш било ризично – и физички и емотивно – но јас избирам да го сметам тој филм за момент во карирана кариера на хитови и промашувања“, рече тој за добитникот на Оскар за најдобар филм.

[Јас] го немам гледано филмот од првото прикажување во темна, мала просторија за гледање во објект на постпродукциска компанија пред 50 години“, призна тој, додавајќи дека „ако филмот има наследство, не сум сигурен што тоа би било.

„Во тоа време, ми се чинеше дека е побожна приказна за полицаец кој едноставно можеше да го реши и да го спречи обидот на едно големо криминално семејство да се инфилтрира на сцената на дрогата во Њујорк“.

„Филмот секако ми помогна во кариерата и благодарен сум за тоа“, рече тој.