Ова видео на Тејлор Свифт за 6 часа е прегледано речиси 7 милиони пати


 

Тејлор Свифт вчера го објави својот нов албум The Tortured Poets Department, а го објави и спотот за Fortnight, првиот сингл од нејзиниот нов албум, кој беше прегледан речиси 7 милиони пати за 6 часа од неговото објавување.

Во спотот Тејлор и Пост Мелоун, кој гостува во синглот, глумат бивши љубовници кои според текстот на песната имале афера која траела само 14 дена. Итан Хок и Џош Чарлс, кои глумеа во Dead Poets Society, исто така се појавуваат изненадувачки како пар научници кои спроведуваат тестови на Свифт, а видеото завршува со признание на нем филм.

“Сакав да ви ги покажам световите што ги видов во мојата глава, а кои послужија како позадина за создавање на оваа музика. Речиси сè во него е метафора или упатување на некој агол од албумот”, напиша Свифт на социјалните мрежи.

„За мене ова видео се покажа како совршена визуелна претстава за овој албум и приказните што ги раскажувам во него “, додаде таа.

Таен двоен албум

Во петокот беше објавен новиот, 11-ти албум на Тејлор Свифт насловен The Tortured Poets Department. Песните се појавија на стрим сервисите точно на полноќ по американско време, односно во 6 часот по средноевропско време.

Албумот содржи 16 песни (и уште четири бонус песни, по една на четири ексклузивни изданија на винил), вклучувајќи ги и соработките со Пост Мелоун и Флоренс и Машин. Арон Деснер од The ​​National и нејзиниот долгогодишен соработник Џек Антоноф исто така работеа со Тејлор на песните.

Само два часа по објавувањето на првиот дел, Свифт го објави вториот „таен“ дел од албумот, кој вклучува уште 15 песни и го нарече TTPD: The Anthology.