Ова се највлијателните фаци од шоубизнисот според „Тајм“


Time100, годишната листа на 100-те највлијателни луѓе во светот на магазинот Тајм, вклучува некои значајни личности од шоу-бизнисот, вклучувајќи ги Тараџи П. Хенсон, Мајкл Џеј Фокс, Фантасија Барино, Алија Бат, Софија Копола, Колман Доминго и Америка Ферера.

На списокот се и: Инон Краиз, Дона Ленгли, Дуа Липа, Хајао Мијазаки, Лесли Одом Џуниор, Елиот Пејџ, Дев Пател, Да’Вајн Џој Рендолф, Маја Рудолф и Џефри Рајт.

Изданието Time100 има четири насловни страници ширум светот на кои се појавува пејачката и текстописец Дуа Липа, фудбалскиот бек Патрик Махомес, актерот Хенсон и Јулија Навалнаја, водач на руското опозициско движење.

Свечената гала во Њујорк во која се слави ова издание е закажана за 25 април, со специјална ТВ во ударен термин што ќе се емитува на 12 мај на ABC.

Во новиот број се споени познати личности кои пишуваат за темите на списокот. Тараџи П. Хенсон, самата на списокот, пишува за Фантазија Барино. Други парови вклучуваат Том Харпер за Алија Бат, Рашида Џонс за Софија Копола, Лени Кравиц за Колман Доминго, Блејк Лајвли за Америка Ферера, Рајан Рејнолдс за Мајкл Џеј Фокс, Мери Џеј Блајџ за Тараџи П. Хенсон, Џ.Џ. Абрамс за Инон Крајз, Џордан Пил за Дона Ленгли, Пети Смит за Дуа Липа, Гилермо дел Торо за Хајао Мијазаки, Кејт Хадсон за Лесли Одом Џуниор, Ракел Вилис за Елиот Пејџ, Даниел Калуја за Дев Пател, Узо Адуба за Да’Вајн Џој Рендолф, Ејми Полер за Маја Рудолф и Октавија Спенсер за Џефри Рајт.