Ова е актерот кој бил женет со три најубави жени во Холивуд


Бо Дерек можеби чекаше речиси две децении за да се омажи за нејзиниот сегашен сопруг Џон Корбет, ѕвездата од „My Big Fat Greek Wedding” и на„ “Sex and the City”, но таа брзо се омажи за својот прв сопруг Џон Дерек откако наполни 18 години.

Closer го навраќа првиот брак на Бо со покојниот актер, режисер и фотограф, со кого таа беше во врска до неговата смрт во 1998 година.

По што беше познат Џон Дерек?

Роден како Дерек Делеван Харис на 12 август 1926 година, кариерата на Џон тргна во нагорна линија откако се врати од службата во Втората светска војна. Легендарниот Хемфри Богарт му го даде уметничкото име Џон Дерек и му даде улога на Ник „Убаво момче“ Романо во Knock on Any Door од 1949 година.

Сепак, тој беше најпознат по неговите улоги во Сите луѓе на кралот (1949), Нечесните од Шервуд Форест (1950), Десетте заповеди (1956) и Егзодус (1960), меѓу другите.

Според Здружението Cinema Shorthand, Џон еднаш рекол дека „никогаш не се занимавал“ со глума, објаснувајќи: „Да ми ја дадеа најголемата улога на светот, немаше да ми помогне. Одев кај режисерите на мојата филмови и кажете: „Јас не сум актер, но ќе се појавам на време и ќе ги знам моите зборови“. 

Тој продолжи да се занимава со фотографија и режија, работејќи на филмови како „Once Before I Die“; Детски работи; Тарзан, Човекот мајмун; Болеро; Духовите не можат да го направат тоа; и Fantasies, во кој глумеше Бо и беше објавен во 1981 година, неколку години откако беше снимен во 1973 година.

Џон Дерек бил женет 3 пати пред да се ожени со Бо

Иако Џон имаше долга кариера во Холивуд, тој беше можеби најпознат по жените со кои беше во брак. Со неговата прва сопруга, балерината Пати Берс Еристов, се ожени во 1948 година. Тие имаа две деца: син, покојниот Расел Андре и ќерката Шон Кетрин. Двојката се разведе во 1956 година.

Една година подоцна, тој се оженил со Урсула Андрес години пред таа да се прослави како Бонд девојка во Др. Но, сепак, тие на крајот се разделија и се разведоа во 1966 година. Две години подоцна, тој побегна во Мексико со актерката Линда Еванс, иако тие се разделија откако Џон започна афера со Бо за време на нивното заедничко снимање на филм. Линда поднесе барање за развод во 1974 година.

Како се запознале Џон и Бо Дерек?

Џон ја запознал Бо (која тогаш се викала Мери Кетлин Колинс) кога и ја доделил улогата на 16-годишна возраст во неговиот филм „Фантазии“, кој наводно тогаш бил под наслов „И некогаш еднаш“. Џон, кој во тоа време беше 30 години постар од неа и оженет со Линда, започнал афера со Бо додека снимале во Грција, пишува магазинот Интервју. Тие останаа во Европа за да ги избегнат можните закони за силување додека Бо не наполни 18 години и не се вратија во САД.

„Се чувствувам ужасно поради тоа“, изјави Бо за Интервју во 2016 година во врска со аферата. „Џон во тоа време беше оженет со Линда [Еванс], која ја обожавав , и која беше толку љубезна кон мене. А потоа, кога сето ова се случи, јас бев барем на половина пат одговорна за сериозната Таа додаде: „Бев млада, да, но размислував за тоа.  Едноставно се мразам себеси кога ќе помислам дека тоа е најлошото нешто што можеш да го направиш. Но, тоа само ми звучи како изговор, сепак е погрешна работа.

Џон и Бо се венчаа на 10 јуни 1976 година.

Која била причината за смртта на Џон Дерек?

Џон почина на 22 мај 1998 година од кардиоваскуларни болести во Санта Марија, Калифорнија, на 71-годишна возраст.