Отмениот дом на Менхетен со нов сопственик: Џенифер  Лоренс со загуба како Титаник

САД– Џенифер Лоренс имаше многу успех на големото платно, но не толку многу со недвижниот имот во Њујорк. Актерката која освои Оскари  („The Hunger Games “, „Silver Linings Playbook“) издвои 15,6 милиони американски долари за пентхаусот на Менхетен целиот во стакло на Upper East Side во 2016 година,како што растеше побарувачката за станови во Менхетен. Според даночната евиденција поднесена кон крајот на јули, таа сега го продаде станот за само 9,9 милиони американски долари на либанскиот банкар Марван Кјеидидин. Не сметајќи ги трошоците за пренос, и такси за недвижнини, тоа е зачудувачка загуба од 5,7 милиони американски долари – што мора да боли, без разлика кој сте или колку пари имате.

Пентхаусот со речиси 4100 метри квадратни, има многу удобства. Покрај таваните од 12 м, панорамски градски поглед преку прозорци од подот до таванот и околу 3.000 квадратни метри на уреден надворешен простор (вклучително и скара на отворено, дел за гледање ТВ, и за сончање ) содржи три спални соби и 4,5 бањи.

Иако таа поседува пространа куќа со богата историја на претходни сопственици на шоу-бизниси во енклава спакувана со А-список во областа Coldwater Canyon над Беверли Хилс, купена за 8.225 милиони долари во 2014 година, Лоренс, која се омажи со галеристот Кук Марони минатата година, не му сврти грб на Менхетен: Во 2017 година, таа, наводно, платила нешто повеќе од 9 милиони американски долари за стан од 3,000 квадратни метри и три спални, во Трибека, кој подоцна почна да го изнајмува за  27.500 американски долари по месец.