Откопан гроб од 15. век во Галиција во потрага по потеклото на Колумбо

Генерално се верува дека морепловецот е роден во Италија во 1451, но некои тврдат дека тој бил роден во Шпандија


Портрет на Кристофер Колумбо за кој се смета дека е насликан од Родолфо Џирландао

 

Истражувачите во Шпанија ја отворија гробницата на свештеник од 15. век и ги откопаа неговите коски во обид да ја тестираат теоријата дека Кристофер Колумбо потекнува од северозападниот шпански регион Галиција, а не од Република Џенова.

Иако генерално се верува дека истражувачот е роден во Италија во 1451 година, некои тврдат дека тој всушност е роден во Шпанија – или во Галиција, Каталонија, Валенсија, Мајорка или Гвадалахара – додека други тврдат дека тој всушност бил Португалец.

Во понеделникот тим од конзерватори, археолози и форензичари антрополози кои работат во црквата „Сан Мартин де Собран“ во галицискиот град Вилагарсија де Аруса го отворија гробот на Јохан Марињо де Соутомајор, благородник и архиѓакон кој, според галицискиот Камп Колумбо, можеби бил братучед на морепловецот.

ДНК ќе биде извлечена од седумте коскени фрагменти извадени од гробницата, а потоа ќе се спореди со примероците земени од посмртните останки на Колумбо и од оние на неговиот брат и неговиот син. Истражувачите собрале и примероци од коски од друга црква во областа каде што се претпоставува дека биле закопани други можни роднини на истражувачот.

Здружението Галициски Колумбо, кое ја фаворизира теоријата дека Колумбо потекнува од регионот околу вливот на Понтеведра, истакнува дека презимето Колон (на шпански Колумбо) е добро документирано во областа. Исто така, се претпоставува дека Колумбо можеби бил галицискиот витез Педро Алварез де Соутомајор, познат и по прекарот Педро Мадуга (Петар Ранобудник).

„Изгледа дека сме поблиску до добивање на ДНК на Соутомајор “, изјави претседателот на здружението, Едуардо Естебан Меруендано, за La Voz de Galicia.

Колумбо умрел во шпанскиот град Ваљадолид во Шпанија во 1506 година, но сакал да биде погребан на островот Хиспаниола, кој денес го делат Хаити и Доминиканската Република. Неговите останки биле однесени таму во 1542 година, се преселиле во Куба во 1795 година, а потоа биле донесени во Севиља во 1898 година кога Шпанија ја изгубила Куба по шпанско-американската војна.

Иако примероците беа собрани од остатоците од Колумбо помеѓу 2004 и 2005 година, истражувачите мораа да чекаат 16 години за развој на технологијата потребна за правилна анализа за да се утврди вистинското потекло на истражувачот.

 „Нема сомнеж од наша страна [за неговото италијанско потекло], но ние можеме да обезбедиме објективни податоци кои можат… да затворат низа постоечки теории“, рече Хозе Антонио Лоренте, водечки научник на студијата за ДНК на Универзитетот во Гранада минатата година.