Основачот на „Чуварите на заклетвата“ осуден на 18 години затвор за нападот на американскиот Капитол

Казната за Стјуарт Роудс (58) е сведена под обвинението за тероризам и е најдолгата изречена досега во стотиците случаи за нападот на Капитол на 6 јануари 2021


 

Основачот на екстремистичката група „Чувари на заклетвата“ Стјуарт Роудс беше осуден во четвртокот на 18 години затвор за организирање на целонеделен заговор што кулминираше со неговите следбеници да ги нападнат американскиот Капитол во обид да го задржат претседателот Џо Бајден надвор од Белата куќа по победата на изборите во 2020 година.

Казната за Роудс (58) е најдолгата изречена досега во стотиците случаи за нападот на Капитол на 6 јануари 2021.

Тоа е уште една пресвртница во широката истрага на Министерството за правда за 6 истрага, која доведе до пресуди за заговор против врвните водачи на две екстремно десничарски екстремистички групи, за кои властите велат дека дошле во Вашингтон подготвени да се борат да го задржат претседателот Доналд Трамп на власт по секоја цена.

За прв пат во процесите за 6 јануари судијата се согласи со Министерството за правда дека дејствијата на Родос треба да се казнуваат како „тероризам“, што ја зголемува препорачаната казна според федералните упатства. Таа одлука би можела да навестува долги казни на патот за другите екстремни десничарски екстремисти, вклучувајќи го и поранешниот водач на „Гордите момчиња“ Енрике Тарио, кој исто така е осуден за обвинението кое ретко се користи.

Пред да ја објави казната на Родс, окружниот судија Амит Мехта го опиша пркосниот Родос како континуирана закана за Соединетите Држави и демократијата. Судијата изрази страв дека тоа што се случило на 6 јануари може да се повтори, велејќи дека Американците „сега ќе го задржат нашиот колективен здив секогаш кога се приближуваат изборите“.

„Вие сте паметен, вие сте харизматичен и привлечени и искрено тоа е она што ве прави опасен“, му рекол судијата на Роудс. „Во моментот кога ќе бидете ослободени, кога и да е тоа, ќе бидете подготвени да земете оружје против вашата влада“.

Родс не ја искористи шансата да му се обрати на судијата за да изрази каење или да апелира за попустливост, туку тврдеше дека е „политички затвореник“, ги критикуваше обвинителите и администрацијата на Бајден и се обиде да ги минимизира своите постапки на јануари. 6.

„Јас сум политички затвореник и како и претседателот Трамп, моето единствено злосторство е спротивставувањето на оние кои ја уништуваат нашата земја“, рече Роудс, кој се појави во федералниот суд во Вашингтон облечен во портокалова затворска облека.

Мехта возврати дека Родос не бил кривично гонет поради неговите политички убедувања, туку поради постапки кои судијата ги опиша како „навреда против народот на земјата“.

„Вие не сте политички затвореник, г. Роудс“, рече судијата.

Друг „чувар на заклетвата“, осуден за бунтовнички заговор заедно со Роудс – водачот на огранокот од Флорида, Кели Мегс, се очекуваше да ја добие казната подоцна во четврток. Останатите „чувари на заклетвата“ се очекува да бидат осудени во петок и следната недела.

По речиси двомесечно судење, поротата во Вашингтон го прогласи Роудс за виновен за водење на заговор за насилно попречување на преносот на претседателската моќ. Обвинителите тврдеа дека Родс и неговите следбеници регрутирале членови, собрале оружје и формирале тимови за „сила за брза реакција“ во хотел во Вирџинија, кои би можеле да донесат пиштоли во главниот град на државата, доколку се потребни за поддршка на нивниот заговор. Оружјето никогаш не било распоредено.

Апсењето на Роудс во јануари 2022 година за немирите во Капитол беше кулминација на повеќедеценискиот пат на екстремизам кој вклучуваше вооружени судири со федералните власти на ранчот Банди во Невада. По основањето на „Чувари на заклетвата“ во 2009 година, дипломецот на Правниот факултет на Јеил ја изгради една од најголемите екстремно десничарски антивладини милициски групи во САД.

Судијата се согласи со барањето на обвинителите за таканаречено „засилување на тероризмот“ – што може да доведе до подолг затвор – под аргументот дека „Чуварите на заклетвата“ се обиделе да влијаат на владата преку „заплашување или принуда“. Судиите претходно во помалку сериозни случаи за 6 јануари ги одбија ваквите барања.

Обвинителите бараа 25 години за Родос, тврдејќи дека е неопходна долга казна за да се одврати идното политичко насилство. (АП)