Оскаровката Џуди Денч испишува историја: Најстара ѕвезда на насловницата на „Вог“

Англија- Оскаровката Џуди Денч (85) испишува историја како најстара ѕвезда што се појавува на насловната страница на „Вог“, на 85 години.

Британската актерка беше фотографирана од Ник Најт за јунското издание на британскиот „Вог“,  откри денес на Инстаграм.

„Пред пандемијата на коронавирус, да го принуди светот да се заклучи во карантин, новинарката Жил Хатерсли го посети домот на Денч во најдлабокиот Сари за да разговара за сè, зошто пензионирањето не и се допаѓа, за тоа како таа стана феномен на социјалните медиуми – без да биде на самите социјални медиуми “, објави списанието.

Денч се појавува на  безвременската фотографија, во цветна облека на Долче и Габана со нејзините познати, пирсинг сини очи кои гледаат директно во леќите на фотоапаратот. Нејзината шминка е свежа и ненападна.

Втората слика, исто така, споделена на сметката на Инстаграм на британскиот Вог, покажува дека актерката стои со рацете споени, смешкајќи се пред камерата.

Нејзината облека е исто толку шик како и првата: цветна, сатенска јакна Џорџо Армани со фустан од луксузната етикета Ла Колекција.

Ова не е само историска снимка и за Денч и за списанието – таа слави и како прва нејзина насловница за „Вог“.

Денч разговара за стареењето во придружното интервју, признавајќи дека нема „ништо“ што и се допаѓа на 85 години.

„Воопшто не ми се допаѓа [стареењето]. „Не размислувам за тоа. Не сакам да размислувам за тоа. Тие велат дека возраста е став … тоа е ужасно “.

Оскаровката Џејн Фонда, тогаш на 81 година, претходно го држеше рекордот како најстара британска ѕвезда на насловницата на британскиот Вог во април 2019 година.

Фонда се појави и кај Меган Маркл, во специјалното издание од септември 2019 година, заедно со голем број други жени за кои Маркл сметаше дека претставуваат „сили за промена“.

Лорен Хатон беше најстарата личност што се појави на насловната страница на меѓународното списание „Вог“. Американската манекенка, која сега има 76 години, имала скоро 74 години кога позирала за италијанскиот „Вог“.

Во тоа време, фотографот Стивен Клин ја коментираше важноста на корицата да биде повеќе од само фотографија.

„Затоа бев толку возбуден што ја фотографирав Лорен Хатон за насловницата. Таа е [73] и сè уште е секси. Таа исто така ја прифаќа нејзината возраст. Таа немаше направено никаква естетска операција на лицето или телото “.

Пред Хатон, Тина Тарнер го држеше рекордот. Пејачката се појави на насловната страница на германското издание на модниот магазин во 2013 година на возраст од 73 и 4 месеци.