Орбан сега со билборди ја напаѓа Фон дер Лајен. Таа не е зачудена


 

Главниот портпарол на Европската комисија, Ерик Мамер, се чинеше дека ја минимизираше новата кампања на унгарската влада која вклучува билборди на кои е претставена претседателката на комисијата, Урсула фон дер Лајен и претседателот на Фондацијата Отворено општество, Алекс Сорос, со слоганот: „Да не играме на нивната мелодија“.

Кампањата ја обнови загриженоста дека владата на унгарскиот премиер Виктор Орбан користи антисемитски наративи за политичка добивка дома.

На дневниот брифинг за печатот на Комисијата денеска, Мамер се соочи со неколку прашања во врска со билбордите и поврзаниот прашалник што унгарската влада го испраќа до секој граѓанин со водечки прашања кои го критикуваат Брисел.

Но, портпаролот рече дека комисијата нема да биде вовлечена во дебата за прашањата. „Немаме интерес да губиме време со таков проблем во сегашниот меѓународен контекст“, рече тој.

А кога станува збор за билбордите, тој рече:

„Ѝ ги покажав сликите на претседателката. Таа не ги крена вежите… таа е целосно незачудена, во ред? Да бидеме јасни: знаеме дека ова не е прв пат, веројатно не е последен пат да имаме ваква работа. Имаме кризи да управуваме, имаме политики што треба да ги спроведеме, Унгарија е дел од Европската унија… Таа седи на масата“.

Мамер, исто така, генерално рече дека антисемитизмот не се толерира во ЕУ, но не се осврна директно на прашањето дали билбордите се антисемитски.

Одговорот на Комисијата се разликува од нејзиниот пристап во 2019 година, кога унгарската влада водеше слична кампања насочена кон тогашниот претседател на комисијата Жан-Клод Јункер и унгарско-американскиот бизнисмен Џорџ Сорос.

Уште во 2019 година, Комисијата рече: „Шокантно е што таквата смешна теорија на заговор допре до мејнстримот до тој степен. Нема заговор. Унгарците заслужуваат факти, а не фикција“.