Општ аларм во Њујорк: „Експлозивите ќе се активираат за неколку часа. Ќе се погрижам сите да умрете“


Најмалку 15 синагоги во Њујорк утринава добиле закани за бомби кои се покажале дека се лажни, соопшти Еврејската агенција за безбедност во Њујорк.

Според Мич Силбер, директор на Иницијативата за безбедност на заедницата, кој ја координира безбедноста на еврејските институции во Њујорк, заканите се дел од кампањата насочена кон затворање на синагогите.

Тој додаде дека се чини дека нема реална опасност за целите, пишува The Times of Israel.

Според иницијативата, пет синагоги во Менхетен, две во Бруклин, една во Лонг Ајленд, две во округот Вестчестер и пет во други делови на Њујорк добиле закани.

„Има уште експлозиви во синагогата. Овие експлозиви ќе се активираат за неколку часа, а јас ќе влезам во историјата. Ќе се погрижам сите да умрете“, се вели во еден од заканувачките мејлови испратени денеска.

Заканите беа упатени во услови на пораст на антисемитските злосторства од омраза во Њујорк и низ САД по нападот на Хамас врз Израел на 7 октомври и последователната војна во Појасот Газа.