Омилената љубовна сцена на Мерил Стрип била со Роберт Редфорд, признава дека „не сакала да заврши“


Кан – Мерил Стрип размислуваше за нејзината позната сцена со миење на косата со шампон со Роберт Редфорд во филмот „Out of Africa“ од 1985 година.

Во епската романтична драма, Стрип глуми данска бароница која се вљубува во ловец на голем дивеч, кој го игра Редфорд, додека водеше плантажа за кафе во колонијална Јужна Африка.

За време на една незаборавна сцена од филмот, Редфорд нежно ѝ  ја мие косата на Стрип покрај река додека рецитира стихови од поемата на Семјуел Тејлор Колриџ „The Rime of the Ancient Mariner“.

„Тоа е секс сцена на некој начин, бидејќи е толку интимна“, рече 74-годишната актерка за време на разговорот во средата во Канскиот театар Дебиси, за Variety. „Видовме толку многу сцени на луѓе f——, но не го гледаме тој љубовен допир, таа грижа“.

За време на разговорот во Кан, Стрип се присети дека снимањето на сцената на почетокот не било многу пријатно. Според UK Metro, таа рекла дека таа и Редфорд, кој сега има 87 години, биле предупредени од продукцијата да внимаваат на потенцијално опасните диви животни во близина.

„Имавме лавови, но тие беа увезени од Калифорнија и наводно беа добри – питоми.

„И второто нешто што ни беше кажано дека животното што убива најмногу луѓе во Африка е нилскиот коњ, ако се најдеш помеѓу нилскиот коњ и водата“, додаде таа.

„Значи, снимаве кај реката, а нилскиот коњ беше веднаш над неа. Не знам дали тоа го покажуваат во филмот, не се сеќавам, но бев свесна за тоа!“

Стрип потсети дека Редфорд била загрижен за нивната безбедност и дека на почетокот не ја миел добро косата.

„Не беше добро“, призна таа.

Сепак, долгогодишниот фризер и шминкер на Стрип, Рој Хелунд, скокна и покажа како обично ја мие косата на актерката, што Стрип го опиша како „најдобриот дел од мојот ден“.

„Редфорд ја научи лекцијата, и тој навистина влезе во неа, и беше одличен“, се присети Стрип. „До пет, бев многу заљубена!

„Не сакав да заврши тој ден, дури и покрај нилските коњи“, додаде таа.

Во режија на Сидни Полак, „Out of Africa“ се базираше на истоимената автографска книга на Карен Бликсен од 1937 година. Филмот беше хит на благајните и доби 11 номинации за Оскар, вклучително и награда за најдобра актерка за Стрип. Филмот освои седум Оскари, меѓу кои и за најдобар филм и најдобар режисер за Полак.

За време на интервјуто во 1985 година со South Florida Sun Sentinel, Стрип го пофали Редфорд, кажувајќи му на медиумот дека го смета за „многу шармантен“.

„Навистина се запознавме откако тој пристигна во Африка“, рече таа. „Ја развив оваа огромна љубов кон него, што го олесни правењето на љубовната приказна. Навистина е прекрасно да се работи со него“.

Таа продолжи: „Тој има необичен квалитет за мажот – тој има многу приемчив начин за него и е неверојатно добар слушател. Тоа е атрибут што луѓето обично го поврзуваат со жени. Така, за жените, тој е многу лесен за разговор“.

Двајцата подоцна повторно се здружија во воениот трилер од 2007 година „Lions for Lambs,“, во кој глумеше и Том Круз.

Со Жулиет Бинош на сцената кога ја доби почесната Златна палма на 77. Кански филмски фестивал

Во вторникот, Стрип доби двеминутни овации кога и беше врачена почесната Златна палма за време на церемонијата на отворањето на Канскиот филмски фестивал во 2024 година.

За време на нејзиниот разговор во Театарот Дебиси, трикратната добитничка на Оскар сподели како била трогната од топлиот прием на презентацијата на Златната палма.

„Почувствував само бран на чувства што доаѓа од публиката, и тоа е многу поголемо отколку што мислев – толку многу луѓе, сè до врвот“, рече таа. „Да, тоа беше многу. Живеам многу тивок живот и навистина не добивам никаква почит дома, па затоа е неверојатно неверојатно да се дојде во оваа арена и да се има тој голем бран.

Стрип подоцна изјави дека никогаш не се зафатила да снима филмови за кои мислела дека ќе станат хитови на кино благајните.

„Оние кои завршија како блокбастери – „Мама Миа!“ и „Ѓаволот носи Прада“ – се случија кога имав 58 и 60 години и никогаш не мислев дека ќе бидат ништо друго освен забавни“, вели таа, според Холивуд репортер.

„Не знаев дека ќе бидат големи, но знаев дека можам да ги направам“.