Официјално: Монтела се врати во Фиорентина

Италијанскиот клуб Фиорентина официјално го објави назначувањето на Винченцо Монтенела за тренер на „виолетовите“.

Поранешниот италијански репрезентативец го замени Стефано Пиоли. Договорот на стратегот со Фиорентина е до 30 јуни 2021 година. Претходно денес, „авиончето“ пристигнаа во Фиренца за да потпише договор со тосканскиот клуб.

Четириесет и четири годишниот Монтела по втор пат во кариерата ја презема Фиорентина. Тој беше ментор на тимот и во периодот 2012-2015 година.
Монтела исто така ги предводеше екипите на Рома, Катанија, Сампдорија, Милан и Севиља.

Поранешниот напаѓач беше без работа од април 2018 година, кога беше отпуштен од шпанскиот тим.