Официјално: Левандовски потпиша нов договор со Баерн

Управата на Баерн (Минхен) и Роберт Левандовски потпишаа нов договор, објавија од „Алијанц Арена“. Новиот договор меѓу двете страни е до 2023 година.

– За мене, Роберт е најдобриот централен напаѓач во светот, рече претседателот на Управниот одбор на тимот, Карл-Хајнц Румениге.

Во последните неколку недели, Баварците беа активни на пазарот за трансфери. Тие ги привлекоа Иван Перишиќ, Филипе Кутињо и младинскиот репрезентативец на Франција, Микаел Кузанс.

Триесет и едно-годишниот Левандовски е во Баерн од 2014 година. Полјакот имаше договор до летото 2021 година.

Левандовски веќе стана најпрецизниот странец во историјата на Бундеслигата со 207 голови на 292 натпревари, што беше постигнато за време на неговите периоди во Борусија Дортмунд и Баерн.

– Тој е сензационално добар. Тој го прави ова последните пет, шест, седум години во Бундеслигата. Тој е најдобриот напаѓач со неговата ефикасност. Се надевам дека ќе продолжи така и во наредните месеци, изјави тренерот на Баерн, Нико Ковач.