Официјално: АТП ги откажа сите турнири до крајот на април

Англија– Сите турнири од АТП и Челинџер турнејата во текот на следните шест недели се откажани од Здружението на професионални тенисери во врска со пандемијата од КОВИД-19.

Претходно оваа недела, организаторите на „Мастерс“ турнирот во Индијана Велс го откажаа турнирот, а денес градоначалникот на округот Мајами прогласи вонредна состојба и го откажа Мастерсот во градот. Со оглед на ситуацијата, АТП одлучи да ги одржи сите турнири до 26 април, вклучувајќи ги „Мастерсот“ во Мајами и Монте Карло и турнирите во Барселона, Хјустон, Маракеш и Будимпешта.

– Ние не ја донесовме оваа одлука лесно, што е огромна загуба за нашите турнири, играчи и навивачи ширум светот. Сепак, веруваме дека ова е одговорна одлука во време на оваа глобална пандемија за заштита на здравјето на играчите, вработените, тениската заедница и целото население, рече претседателот на АТП, Андреа Гауденци.

Одлуката на АТП стапува на сила веднаш, што значи дека чаленџерите во Нур-Султан, Казахстан и Почефстром, Јужна Африка нема да бидат завршени. АТП наскоро ќе одлучи како да продолжи со бодовите за рангирање на светските ранг-листи и за други теми.

Доколку не се продолжи денешната одлука, тогаш следните турнири што ќе се одржат се на 27 април во Минхен и Есторил.