Одржливата мода се среќава со свесниот иновативен дизајн – прв ден од Моден викенд Скопје


Синоќа, Скопје го означи почетокот на култниот настан Моден викенд (FWSK) уште еднаш одбележувајќи го доаѓањето на есента со своето 27-мо издание кое ги надминува традиционалните граници на модата. Од 28-ми до 30-ти септември, овој многу очекуван настан носи нов ветер во комплексот Урбан Гарден во скопски Аеродром, трансформирајќи го во пулсирачки центар на мода и иновации со обмислен дискурс.

Ова издание на FWSK продолжува да ја истакнува одржливоста, тема која организаторите ја застапуваат подолг период, нагласувајќи ја „Улогата на заедницата во свесниот дизајн и модата“. Сепак, настанот оди подалеку од обичните прикази на најновите колекции на сезоната од страна на новите дизајнери. Тоа е внимателно куриран сет од работилници, уметнички инсталации, филмски проекции и проникливи дијалози, сите прецизно вткаени околу виталната тема на одржливата мода.

Првата вечер ја започна Аника Илоска која го одбележа своето деби со „Перениал“ и колекцијата „Capsule 03“. дека Креациите на Илоска танцуваа меѓу безвременската елеганција и современиот раб. Нејзините дизајни, повторувајќи ја одржливоста, имаа суптилни отпечатоци од нејзината единствена визија, покажувајќи деликатна рамнотежа помеѓу флуидноста и структурата. „ Перениал“, како што сугерира името, ја симболизира издржливоста и постојаната еволуција, инкапсулирајќи го трансформативното патување на модата низ објективот на еко-свеста.

Сестрите од дизајнерското дуо, Едита и Блерина Деда, направија впечатлив влез на стартот на FWSK со претставувањето на нивниот бренд „CRIUS“ и нивната деби колекција „7 Deadly Sins“. Колекцијата резонираше со живописни изрази и иновативни дизајни. Секое парче илустрираше своја приказна, преку слични текстури и еклектични палети. „CRIUS“ го означува спојувањето на динамичната креативност и прогресивната мода, манифестирајќи ја суштината на одржливоста.

 

Првата вечер, свое претставување имаше и Вера Ангелако со „Wear the party“ од брендот PINC Partywear. Колекцијата на Ангелако одекна со неограничена радост и жива енергија, трансформирајќи ја пистата во динамична платформа на славење на стилот. Нејзините дизајни, ја отсликуваа нејзината посветеност на одржлива мода, како олицетворение на духот на свесните прослави.

И Радмила Георгиева ја прикажа својата колекција „Слобода“, афирмирајќи го својот матичен Европскиот универзитет во Скопје. Дизајните на Георгиева одразуваа хармонична синтеза на едноставноста и иновативноста, отелотворувајќи ја слободата и флуидноста својствени на модата. „Слобода“ дефитивно ќе биде потсетник за трансформативната моќ на модата.

Александра Митковска го затвори првиот ден на Моден викенд  Скопје, со својата колекција „VIBRAZIONI DESIGN“. Митковска, ја спојува едноставноста со авангардата, канализирајќи ја својата способност да создава наративи преку нејзините дизајни. „VIBRAZIONI DESIGN“ е игра на текстури, палети и силуети, при што секое парче е спој на естетска едноставност и одржлив концепт, кој совршено го потврдува духот на FWSK.

Моден викенд Скопје ќе има и тридневен шоурум во кој ќе бидат претставени најновите колекции на реномирани дизајнери:

– Мирјана Јосифоска, позната по своите одржливи капи изработени од етички, рециклирани и природни материјали.

– Аакадемската сликарка Љубица М. Солак со колекцијата „ANABASIS“, истакнувајќи ја елвацијата  на модата преку уметност.

– Магдалена Таневска, одржлив моден дизајнер посветен на придонесот за поодржлив начин на живеење и работа ќе се претстави со својот нов бренд NOT COL

Дополнително, Александар Топиќ, мултиталентиран дизајнер од Нови Сад, Србија, ќе ги прикаже своите уникатни дизајни и креации.

Од комплетната програма која ја објави организаторот, може да се заклучи дека FWSK е повеќеслоен проект. Се стреми да ја едуцира, инспирира и да ја поттикне заедницата кон одржлива иднина, признавајќи ја суштинската улога што модната индустрија ја игра во глобалната екологија. Тоа е јасен повик за акција, потсетник за дизајнерите и потрошувачите за значајното влијание што го имаат врз креирањето на иднината, постигнувајќи рамнотежа помеѓу блескавата мода и еколошката одговорност.

Денес, на вториот ден од FWSK планирана е работилница со наслов „Redesign“ од SIEC i garderobé. Учесниците ќе ја откријат уметноста на везење, трансформирајќи ја старата облека во уникатни ремек-дела.

Вечерта се очекува 3D модна презентација на дизајнерката Емилија Славкова и нејзината колекција „СМИЛЈАНА“, создадена со софтверот Style 3D.

Дизајнерката Силвија Михајловска од модното студио „Алшар“ и брендот Kali Rose ќе ги претстават своите колекции „Fusion“.

А втората вечер завршува со проекција на документарниот филм „Fashion Reimagined“, кој го прикажува патувањето на модната дизајнерка Ејми Пауни во нејзината потрага по одржлива мода, проекција поддржана од TASKFORCE.

На третиот ден, планирана е дебата на тема „Улогата на заедницата во свесниот дизајн“, која ќе ја модерира Љубица Ангелкова, а гостин е извонредниот уметник Никола Узуновски.

Моден викенд Скопје ќе ги прикаже и колекциите на студентите по моден дизајн од школата СКАЛА („Џолев и уметности“), поддржани од Фондацијата Божиновски.

Планирано е модно шоу  “Deadstock Generated “ на Хана Зеќа, основач и дизајнер на Fight or Flight Studio.

 И конечно, есенското издание на Моден викенд Скопје 2023/24 ќе го затвори Амра Исмани со својот бренд AЯMMA и колекцијата „Тога Пула II” во соработка со IQOS.

 

Комплексот Golden Art’s Urban Garden, официјалната локација и Генералниот покровител на FWSK, ќе понуди неконвенционална, но софистицирана позадина на овој моден ивент. Локацијата е избрана да биде засолниште на иновативната мода и плодно тло за одржливи идеи и разговори во текот на планираните три дена.

 

За детален поглед на тридневната програма на Моден викенд Скопје, кликнете овде 

 

Оваа обемна и издржана програмата немаше да се реализира без поддршка на нашите пријатели и покровители:

 

Спојот на модата и одржливоста ќе го презентираме и преку официјалното возило на FWSK – FORD. Елитните модели на брендот, еколошкиот KUGA и електричното чудо Mustang MACH-E, ќе го красат настанот со своето присуство, покажувајќи го врвот на хибридните и електричните иновации.

Нашиот нeжен партнер, “Perwoll”, и оваа година е со нас, зошто е познавач на грижата за ткаенините повеќе од шест децении и е шепот на нега и грижа на секоја облека: “Оживејте ја свежината! Започнете го патувањето со Perwoll Renew за трикратно продолжен век на вашата облека”.

Суштината на уживањето и начин да ги прославиме сите моменти, се спојува во дружењето со Мартинии, пијалак за најдобро споделено време. 

Воздухот на FWSK ќе биде надополнет со блескавите мириси од нашиот партнер за убавина, COSMO, одбележувајќи ја сезоната со нивните препознатливи парфеми, зошто Космо, е уживање во убавината на живеењето.

Нашите модели стилизирани од нашиот официјален партнер за коса, Alfaparf Milano Professional, ќе бидат во еден убав и корисен уметнички сојуз со СУГС „Димитар Влахов“. 

Естетските шепотења на Pierre Cardin Cosmetics, во соработка со „School of Beauty ART“, ќе го обојат овој викенд во возвишени нијанси, како момент на откривање на мистериите на беспрекорната шминка.

Прифатете ја вашата вродена елеганција со реномираниот WE CARE – Заземи поза покажи став.

За атмосферата и комфорот на нашите дебати и тркалезни маси ќе се погрижи АЛМАК, кој создава амбиент за промислени дијалози и интелектуална удобност.

Гостите ќе бидат сместени во луксузната прегратка на Hotel Teams, официјалниот хотел на овој настан.

Биди и ти сведок на магичните рефлексии во огледалата на MG ART позади сцената. 

MAYA e официјалната вода на настанот.

Гасто партнер е Amanti паста. 

А Curaprox  – е тука да ни потврди дека здравата насмевка е клуч за успех.