Одреден патот до финалето во Лига Европа и Конференциската лига


Со жрепка попладнево во седиштето на УЕФА во Нион се одредени двојките за четвртфиналето и потенцијалните полуфинални пресметки во второто и третото по ранг европско клупско натпреварување, Лига Европа и Конференциската лига.

Лига Европа, четвртфинале (13 и 20 април).

Манчестер јунајтед – Севиља, Јувентус – Спортинг, Баер Леверкузен – Унион Сент-Жил, Феенорд – Рома.

Полуфинални двојки: (11 и 18 мај):

Јувентус/Спортинг – Манчестер јунaјтед/Севиља

Феенорд/Рома – Баер Леверкузен/Унион Сент-Жил.

Конференциска лига, четвртфинале (13 и 20 април):

Лех Познањ – Фиорентина

Гент – Вест Хем

Андерлехт – АЗ Алкмар

Базел – Ница

Полуфинални двојки (11 и 18 мај):

Лех Познањ/Фиорентина – Базел/Ница

Гент/Вест Хем – Андерлехт/АЗ Алкмар.

Финалето во Лига Европа е на програмата на 31 мај на „Пушкаш арена“ во Будимпешта, додека завршниот натпревар во Лигата на конференции ќе се одигра на 7 јуни на „Еден Арена“ во Прага.