Од Стивен Спилберг до Бредли Купер- номинираните за „Оскар“ се дружеа на традиционалниот ручек


Академијата го организираше својот годишен ручек за номинирани за Оскар, кој ги слави годинешните номинирани филмаџии, актери и екипата зад сцената, нешто помалку од три недели пред доделувањето на наградите на Академијата.

Марго Роби

96-тиот годишен ручек за номинирани за Оскар собра енергична толпа познати личности, филмаџии и кинефили во култниот хотел Беверли Хилтон во Лос Анџелес.

Стивен Спилберг и Рајан Гослинг

Девон Френклин, член на Одборот на наградите  Governors , го започна настанот со објавување на прозивката на присутните, почнувајќи од ценетата композиторка Лаура Карпман од „Американска фикција“ и завршувајќи со талентираниот Роберт Дауни Џуниор, номиниран за неговата споредна улога во „ Опенхајмер“.

Ѕвездата на ручекот беше симпатичното куче од „Анатомија на падот“. Меси, кучешкиот актер кој го толкуваше Снуп во филмот на Џастин Трие, ги украде срцата на речиси сите присутни кандидати. Од Рајан Гослинг и Америка Ферера со славната „Барби“ до музичката сензација Били Ајлиш, сите изгледаа маѓепсани од крзнената ѕвезда. Оригиналното сценарио на Трие можеби само доби номинација за Оскар со огромната наклонетост облеана врз омилениот кучешки од оваа сезона.

Бредли Купер и Ема Стоун

Новинарите и ентузијастите на социјалните мрежи се трудеа да откријат кој кандидат доби најгласен аплауз за време на групната фотосесија. Имиња како Грета Гервиг („Барби“), Кристофер Нолан („Опенхајмер“), Селин Сонг („Минатите животи“), Пол Џамати („The Holdovers“), Кери Малиган („Маестро“) и Лили Гладстон („Убијци на цветната месечина“) зуеа од исчекување.

Грета Гервиг, режисерката на „Барби“

Пред прозивката, претседателката на АМПАС Џенет Јанг излезе на сцената за да ги повика идните победници да ги одржат кратки говори за прифаќање (под 45 секунди). Таа на хумористичен начин се осврна на прецизниот говор на Хавиер Бардем за време на неговата победа во споредна улога за „Нема земја за старци“ во 2007 година, која траеше само 37 секунди. Публиката се насмеа на сознанието дека овогодинешното доделување на Оскарите ќе започне еден час порано поради летното сметање на времето, што предизвика некои прилагодувања во последен момент на распоредот на присутните за 10 март.

Кинематографското ремек-дело на Кристофер Нолан ги освои срцата на многумина, со бројни разговори меѓу номинираните кои го повторуваат чувството дека „ова е година на „Опенхајмер“. Конечниот резултат на Оскарите останува да се види, но заклучокот изгледа неизбежен.

Кристофер Нолан, режисерот на „Опенхајмер“

Кој не се појави?Номинираната за споредна женска улога, Даниел Брукс од „The Color Purple“ не можеше да чека поради обврските за снимање во Нов Зеланд. Дополнително, меѓу отсутните беа и двојниот номиниран Џонатан Глејзер („Зона на интерес“), Џоди Фостер („Нјад“), Роберт ДеНиро („Убијци на цветната месечина“) и Хајао Мијазаки („Момчето и чапјата“).

Славниот режисер Мартин Скорсезе

Двојната номинирана за „Poor Things“ Ема Стоун беше видена во пријателска размена со номинираниот за најдобар актер Колман Доминго од „Растин“ и неговиот сопруг Раул Доминго. Се надеваме дека се формираше пријателство, а можеби и можна идна соработка? И да, ја фативме Доминго во лудилото „Загрозеност“ што го преплавува Стоун со недели, а таа сè уште навистина сака да оди во синдицираната програма. Сопственикот на ABC Боб Ајгер бил во собата. Требаше да го спомне.

Целиот тим зад „Spider-Man: Across the Spider-Verse“ го красеше настанот, вклучувајќи ги продуцентите Фил Лорд, Крис Милер и Ејми Паскал, заедно со режисерите Хоаким Дос Сантос, Кемп Пауерс и Џастин К. Томпсон. Меѓу присутните беа гласовите зад ликовите, како што е Хејли Стајнфелд (Гвен Стејси/Спајдер-Гвен), која се вклучи во живи разговори со Финес и Били Ајлиш. Дали би можеле да разговараат за нови музички соработки? Дополнително, оскаровецот Даниел Калуја му го позајми гласот на црниот британски панк рокер Хоби Браун/Спајдер-Панк, додавајќи дополнителна возбуда на собирот.

Оскарите оваа година ќе се одржат на 10 март. (Варајати)