Од Синди Лопер до Џорџ Мајкл: Куќата на славните на рокенролот ги објави номинираните за 2023


САД- Објавени се 14-те номинирани за класата на Rock & Roll Hall of Fame за 2023 година, а во тековните напори да се вклучат повеќе жени во Куќата, годинешното гласање го предводат четири легендарни пејачки, од кои три се првпат номинирани: Шерил Кроу, Миси Елиот и Синди Лопер. Британската арт-поп пејачка Кејт Буш е номинирана по четврти пат, по  2018, 2021 и 2022 година.

Годинава  првпат номинирани се и Џорџ Мајкл, Вили Нелсон, Вајт Страјпс, Ворен Зевон и интересна двојна номинација, Joy Division/New Order.

Според правилата, извадувачот може да биде номиниран 25 години по објавувањето на неговата прва комерцијална снимка.
Во номинираните за 2023 пак се номинирани и Iron Maiden, рокерите од 90-тите Rage Against the Machine и Soundgarden, Philly soul вокалната група Spinners и прогресивното хип-хоп трио A Tribe Called Quest. 

Гласачките ливчиња за Куќата на славните на рокенролот ќе бидат испратени до меѓународно гласачко тело од повеќе од 1.000 уметници, и членови на музичката индустрија, додека обожавателите можат да учествуваат во процесот на vote.rockhall.com или лично во Rock & Roll Hall of Fame музеј во Кливленд. Годинешното гласање ќе се затвори на 28 април.