Од Шер до Шаде: Ова се номинираните за влез во Рокенрол холот на славните


Деновиве Рокенрол холот на славните во Кливленд објави список на уметници кои се кандидати за влез во престижното друштво. Оваа година, 10 од 15-те номинирани првпат се на гласачкото ливче. Меѓу нив Mariah Carey, Cher, Foreigner, Peter Frampton, Kool & the Gang, Lenny Kravitz, Oasis, Sinéad O’Connor, Ozzy Osbourne и Sade.

Деугите номинирани се Eric B. & Rakim, Jane’s Addiction, Oasis, A Tribe Called Quest, Dave Matthews Band и Mary J. Blige.

„Оваа исклучителна листа на номинирани ги рефлектира различните уметници и музика што Рокенрол Куќата на славните ги почестува и слави“, рече Џон Сајкс, претседател на Фондацијата Рокенрол Хол на славните, во соопштението. „Продолжуваме во вистински дух на рокенролот, овие уметници создадоа песни кои влијаеја на генерации и инспирираа безброј музичари“, додаде Сајкс.

Кон крајот на минатата година Шер јавно ја повика Рокенрол Куќата на славните затоа што никогаш не била номинирана, а таа е на сцената толку многу години и е една од само двајцата музичари кои имале барем еден сингл на првото место во секоја од изминатите седум децении.

Сите номинирани уметници или бендови мора да ја имаат објавено својата прва комерцијална снимка најмалку 25 години пред годината на номинација, се вели во соопштението за печатот.

По објавувањето на номинациите, меѓународното гласачко тело од повеќе од 1.000 уметници и историчари и членови на музичката индустрија ќе добие номинирани гласачки ливчиња.

Според соопштението за печатот, „се земаат предвид музичкото влијание и влијанието на уметникот врз другите уметници, должината и длабочината на кариерата и обемот на работа, како и иновативноста и супериорноста во стилот и техниката“.

Пријавените ќе бидат објавени во април, а церемонијата за воведување на Рокенрол Хол на славните во 2024 година ќе се одржи во Кливленд на есен.

Минатогодишните примени ги вклучуваа Миси Елиот, Вили Нелсон, Шерил Кроу, Џорџ Мајкл, Кејт Буш и Rage Against the Machine. Чака Кан, Берни Таупин, Ал Купер, диџеј Кул Херк и Линк Вреј исто така беа одликувани за време на церемонијата за воведување.