Од Шер до Ози Озборн: Рокенрол холот на славните доби нови членови


Кливленд –  Рокенрол холот на славните во Кливленд на 19 октомври ќе добие нови членови.  Мери Џеј Блајџ, Шер, Foreigner, A Tribe Called Quest, Kool & The Gang и Ози Озборн се примени во Рокенрол Куќата на славните, класа која вклучува и фолк-рокери како Дејв Метјус Бенд и пејачот-гитарист Питер Фрамптон.

Алексис Корнер, Џон Мејал и Биг Мама Торнтон ја добија наградата за музичко влијание, додека покојниот Џими Бафет, MC5, Дион Ворвик и Норман Витфилд ќе ја добијат наградата за музичко извонредност. Пионерскиот музички директор Сузан де Пасе ја освои наградата Ахмет Ертегун.

„Рокенролот е амалгам на звуци кои постојано се развиваат што влијае на културата и ги движи генерациите“, рече Џон Сајкс, претседател на Фондацијата „Холот на славните“ на рокенролот. „Оваа разновидна група на примени ги урна музичките бариери и влијаеше на безброј уметници кои тргнаа по нивните стапки“.

Церемонијата за воведување ќе се одржи на 19 октомври во Rocket Mortgage Fieldhouse во Кливленд, Охајо. Ќе се емитува во живо на Disney+ со емитување на ABC подоцна и ќе биде достапен на Hulu следниот ден.

Музичките ѕевзди номинирани оваа година, кои ќе чекаат наредна шанса во 2025 се Мараја Кери, Лени Кравиц и починатата Шинед О’Конор.

Имаше ѕвезден притисок да се внесе Foreigner – со хитовите “Urgent” и “Hot Blooded” – во Холот, при што Марк Ронсон, Џек Блек, Слеш, Дејв Грол и Пол Макартни јавно го поддржаа потегот. Очувот на Ронсон е Мик Џонс, основач на Foreigner, текстописец и главен гитарист.

Озборн, влегува како соло изведувач, откако веќе бил примен во Холот со метал мајсторите Блек Сабат.

Четири од осумте номинирани – Шер, Foreigner,  Фрамптон и Kool & The Gang – беа на гласачкото ливче за прв пат.

Шер – единствениот изведувач што има песна бр. 1 во секоја од последните шест децении – и Блајџ, со осум мултиплатинумски албуми и девет Греми награди, ќе помогнат да се зголеми бројот на жени во салата, што според критичарите е исто так, . низок.

Уметниците мора да ја имаат објавено својата прва комерцијална снимка најмалку 25 години пред да се квалификуваат за номинација.

За номинираните гласаа повеќе од 1.000 уметници, историчари и професионалци од музичката индустрија. Обожавателите гласаа преку Интернет или лично во музејот, при што првите пет уметници избрани од јавноста сочинуваат „гласачко ливче на обожавателите“ кое беше споредено со другите професионални гласачки ливчиња.

Минатата година, Миси Елиот, Вили Нелсон, Шерил Кроу, Чака Кан, креаторот на „Soul Train“ Дон Корнелиус, Кејт Буш и покојниот Џорџ Мајкл беа дел од уметниците кои влегоа во Холот. (АП)