Од Никол Кидман до Хари Стајлс- ѕвездите оваа сезона носат само еден моден детал


Цветниот мотив, како очекуван предвесник на пролетта и новата модна сезона, годинава не доаѓа во класично или монотоно издание. Цветниот дезен беше трансформиран од принт во вистински букети, односно 3Д апликации кои на облеката и даваат динамика, текстура и нова живост. А овој тренд веќе го испробаа странски ѕвезди.

Никол Кидман во Армани Приве

Ружата целосно доминираше на црвениот килим на Оскарите – Никол Кидман, Суки Вотерхаус, Хали Бери, Јаре Шадиди како и актерот Пол Мескал користеа цветни апликации како дел од модните комбинации во поголема или помала мера. Фустанот Yare Shadidi е од Bottega Veneta и е целосно исполнет со цветни апликации, додека Waterhouse носеше креација на Elie Saab украсена со само еден голем цвет поставен на вратот.

Јара Шахиди

Музичарот Хари Стајлс, исто така љубител на неверојатен машки изглед, се залагаше за сличен детаљ, па го привлече вниманието на BRIT наградите во костум направен по нарачка на Нина Ричи.

Во модните колекции за пролет 2023, Bottega Veneta, Prada, Loewe и Carolina Herrera се само дел од луксузните брендови кои ги одбележаа колекциите со букети цвеќе, а трендот се пресели и во понудата на high street брендовите, па најновите Манго колекцијата е комбинација од мала шема на точки и апликација со цвеќиња.

Џорџија Меј Џегер
Ирис Апату
Пол Мескал
Суки Вотерхаус
Теса Томпсон
Вини Харлоу
Хали Бери
Кара Делевињ
Мишел Јео