Од Менхетен до Дубаи – Армани не е само мода, туку и стил на живеење и врвен дизајн


Милано – Џорџо Армани за прв пат го отвори своето седиште во Милано Палацо Орсини за јавноста за да ја прикаже својата најнова колекција Casa – и редицата гости кои желни да ја искористат можноста беше тешко да се пропушти на Via Borgonuovo.

Во друга новина, дизајнерот ја претстави својата прва колекција на отворено во прекрасната градина, еден од скриените скапоцени камења на величествените градби во Милано и до кој се пристапува од дворот од 17 век.

„Мојата работа, и во модата и во дизајнот, е постојана потрага по рамнотежа што доаѓа од изборот на материјали и стручната вештина на рацете што ја создаваат“, рече Армани. Отворањето на вратите на вилата за да се прикаже колекцијата Casa „во таков интимен амбиент е начин да се истакне овој процес. Тоа е исто така начин да се нагласи разновидноста на понудата“, и скапоцените материјали и супериорната изработка, додаде тој.

Во градината, серијата мебел од тиково дрво ги вклучуваше троседот и фотелјата Теренс со потпирач за нозе, лежалката Тимоти, големата трпезариска маса Томас, страничните маси Тарнер и Тери и фотелјата на преклопување Телма. Секоја година, Армани доделува буква по азбучен ред на својот мебел и Т беше избрана за 2023 година. Чистите, заоблени линии се во контраст со дрвени површини украсени со уникатен гравиран финиш кој потсетува на испреплетувањето на плетеното.

Седиштата и перничињата беа тапацирани со текстура и сјајна Armani/Casa жакард ткаенина, специјално дизајнирана да ги издржи елементите, украсена со стилизирани мотиви на палми.

Во неверојатните фрески соби обично резервирани за колекциите на ателје и висока мода на Armani Privé на првиот кат, минувајќи низ портиците и импозантните скалила, неколку плетени парчиња создадоа континуитет со колекцијата на отворено, како во имагинарен двор.

Тед масата и повторно актуелизираната маса Мелроуз со врвови со извонредни детали од кварцит на Таџ Махал и месинг, како и софата и фотелјата Шарон со потпирач за нозе, беа во синхронизација со верувањето на Армани во безвременските предмети и неговата доследна естетика.

Ориенталните и Арт Деко инспирациите толку релевантни за Армани беа реафирмирани низ целата колекција.

Неговата класична неутрална палета беше обновена со допири на агава зелена, кобалтно сина, портокалова, сива и лак црвена боја.

Заедно со стаклени вазни од Мурано со детали од лак, свеќи, бенто кутии со рачно изработени украси и кутии обложени со палмо дрво со вкус на Арт Деко, Армани претстави чудни додатоци, како што се тарот картичките Тале со фотографии на модели кои носат облека на Армани и мерната лента со алатки што се претвора во шарм.

Темата на ткаењето ја рефлектираа мали предмети како што се цилиндричните држачи за свеќи со жичана мрежа.

Природата е секогаш клучна за колекциите на Армани, а шарените керамички предмети инспирирани од медитеранската вегетација беа забавен дополнителен допир.

Исто како што го организираше растот и проширувањето на неговата модна империја, која објави продажба од повеќе од 2 милијарди евра во 2021 година, Армани изгради солиден бизнис за мебел и дизајн на ентериер. Armani/Casa е формално основан во 2000 година и сега е присутен во 29 земји со 40 продавници ширум светот во водечките градови од Милано и Париз до Њујорк и Токио.

Дизајнерот, исто така, изгради солиден бизнис со своите хотели во Дубаи, кој стартуваше во 2010 година во Бурџ Калифа, а во Милано една година подоцна, во потфат со развивачот Emaar Properties PJSC од Дубаи, основан во 2005 година.

Минатата година беше откриено дека хотелот Армани ќе се издигне во Дирија, локација стара 300 години лоцирана на 15 минути возење од Ријад, во Кралството Саудиска Арабија, која се очекува да биде завршена во 2026 година. Областа е дом на светското наследство на УНЕСКО Ат-Тураиф, признат како еден од најистакнатите светски градови од кал и долината и бујните палми на Вади Ханифа.

Армани, исто така, ја реконструира својата продавница на авенијата Медисон на четири нивоа од 16.000 квадратни метри во Менхетен во зграда од 96.000 квадратни метри во која ќе бидат сместени водечки и 19 луксузни резиденции Армани/Каса, проект кој се очекува да биде завршен во 2025 година.