Од Ковид-19 починаа уште 25 пациенти, новозаразени се 613

Фото: Б. Грданоски
 
 
Во последните 24 часа се направени 1.837 тестирања, а регистрирани се 613 нови случаи на Kовид-19 во:
 
-Скопје 204
-Куманово 35
-Дебар 15
-Штип 20
-Прилеп 27
-Тетово 29
-Струга 19
-Велес 24
-Битола 23
-Охрид 27
-Кавадарци 38
-Гостивар 24
-Гевгелија 19
-Струмица 9
-Крива Паланка 8
-Радовиш 8
-Кочани 11
-Пробиштип 3
-Македонски Брод 2
-Пехчево 1
-Берово 12
-Валандово 2
-Виница 1
-Делчево 4
-Свети Николе 15
-Кичево 11
-Ресен 7
-Неготино 15
 
 
Починати се 25 лица, осум пациенти од Скопје (63, 80, 72, 72, 53, 81, 60 и 71г), двајца од Куманово (86 и 87г), еден од Прилеп (77г), двајца од Велес (68 и 61г), тројца пациенти од Битола (54, 67 и 57г), еден од Кавадарци (68г), тројца од Гостивар (60, 75 и 59г), еден од Гевгелија (71г), еден од Струмица (47г), еден од Радовиш (53г), еден од Свети Николе (75г) и еден пациент од Ресен (84г). Од нив двајца пациенти се починати вон, останатите се починати во болнички услови.
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 688 оздравени пациенти од:
-Скопје 251
-Куманово 38
-Дебар 3
-Штип 39
-Прилеп 45
-Тетово 41
-Струга 18
-Велес 29
-Битола 43
-Охрид 28
-Кавадарци 26
-Гостивар 32
-Гевгелија 2
-Струмица 13
-Крива Паланка 4
-Радовиш 6
-Кочани 12
-Пробиштип 1
-Демир Хисар 7
-Македонски Брод 3
-Пехчево 1
-Берово 2
-Валандово 2
-Виница 2
-Свети Николе 6
-Кичево 18
-Ресен 7
-Неготино 9
Досега во земјата се направени вкупно 364.858 тестирања на Ковид -19.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 73.638, бројката на оздравени пациенти е 49.414, на починати е 2.121, а бројот на активни случаи изнесува 22.103.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

 • Скопје 31.757, активни 11.369
 • Куманово 4.268, активни 658
 • Дебар 562, активни 165
 • Штип 3.065, активни 466
 • Прилеп 3.669, активни 944
 • Тетово 4.394, активни 984
 • Струга 1.781, активни 458
 • Велес 2.446, активни 689
 • Битола 2.654, активни 889
 • Охрид 2.044, активни 620
 • Кавадарци 1.697, активни 637
 • Гостивар 3.078, активни 834
 • Гевгелија 945, активни 298 (66 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 158 на Богданци и 12 се странски државјани)
 • Струмица 2.005, активни 576
 • Крива Паланка 526, активни 128
 • Радовиш 520, активни 133
 • Крушево 151, активни 73
 • Кочани 1.427, активни 260
 • Пробиштип 405, активни 68
 • Демир Хисар 218, активни 48
 • Македонски Брод 198, активни 36
 • Пехчево 120, активни 23
 • Берово 453, активни 105
 • Валандово 254, активни 59
 • Виница 418, активни 124
 • Делчево 602, активни 291 (170 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
 • Кратово 172, активни 27
 • Свети Николе 980, активни 210
 • Кичево 1.448, активни 374
 • Ресен 563, активни 186
 • Неготино 818, активни 371 (123 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 1837 теста се преку: ИЈЗ-759, ЦЈЗ Скопје-32,  Авицена-229, Биотек-158, МАНУ -158,  Жан Митрев (Филип Втори)-96, Систина со PCR метода -181, лабораторија Лаор –47, Судска медицина-0, ЦЈЗ Битола-96, Инфективна клиника-1, ГАК-0, Синлаб-9, Ремедика-0, лабораторија болница Козле-0, ЈЗУ (рапид тест) -71, УК Пулмологија со алергологија –0, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 364.858 тестирања на Ковид -19.