Од Армани до Долче и Габана: Милионски донации за борбата против корона вирусот

Италија-Џорџо Армани донираше 1,25 милиони евра на низа италијански болници и институции вклучени во борбата против коронавирусот што се шири во земјата.

Од донацијата ќе имаат корист болниците во Луиџи Саконо и Сан Рафаеле и Иституто деи Тумори во Милано, како и Иституто Лазаро Спаланзани во Рим. Износот дополнително ќе ги поддржува активностите на Protezione Civile, граѓанската одбрана на земјата.

Бројот на потврдени случаи на ХОВИД-19 во Италија се искачи на 7.375, додека во последните 24 часа 133 лица починаа од вирусот.

Како што е соопштено, италијанскиот премиер Џузепе Конте издал декрет за забрана на движења во и надвор од Ломбардија и 14 провинции во регионите Венето, Емилија Ромања, Пиемонт и Марче до 3 април. Мерката има намера да ги намали ризиците од зараза и да ги спречи болниците од пропаѓање по барање на зголемениот број граѓани со сериозни респираторни проблеми.

Голем број други луксузни компании донирале во борба против кризата КОВИД-19 и во Италија и во Кина.

Минатиот месец, Булгари донираше на одделот за истражување на Иституто Лазаро Спаланзани во Рим, еден од првите медицински тимови кои ја изолираа ДНК од смртоносната болест. Донацијата овозможи на болницата, која е специјализирана за заразни болести, да купи микроскопски систем, неопходен за унапредување на истражувањето што ќе доведе до превенција и лекување на вирусот. Машината е вредна околу 100 000 евра.

Доменико Долче и Стефано Габана решија да ги поддржат истражувањата предводени од професорите Алберто Мантовани и Сесилија Гарланда од универзитетот „Хуманитас“ кои ги испитуваат можните решенија за борба против вирусот и спроведена во соработка со вирусолозите Елиса Винченци и Масимо Клементи од универзитетот „Сан Рафаеле“. Двата института се со седиште во областа на Милано.

Версаче донираше 143.400 американски долари, на кинеската Фондација Црвен крст за да го намали недостигот на медицински материјали во земјата.

ЛВМХ донираше или 2,3 милиони американски долари, до кинеската Фондација Црвен крст, за да помогне во ублажување на недостигот на медицински материјали во Вухан. Покрај тоа, луксузниот конгломерат соопшти дека ќе помогне да се добијат и обезбедат важни медицински материјали од Франција и низ цела Европа преку фондацијата.

Керинг, исто така, донираше 1,08 милиони долари, донација во име на своите 13 модни и луксузни брендови на Хубеи Црвен крст.

Во борбата против коронавирусот донираа и компаниите за убавина L’Oréal; Estée Lauder Cos Inc. и Shiseido, како и брендот  Сваровски.