Облачно, со врнежи од дожд

Времето во земјава ќе биде облачно со врнежи од дожд кои на повеќе места се очекува да бидат пообилни (над 25 л/м2), а локално ќе бидат пopојни и проследени со гpмeжи.

Утринската температура ќе се движи од два до 10 степени, а дневната температура од 10 до 16 степени.

Во Скопје ќе биде облачно со врнежи од дожд.

Утринската температура ќе достигне до шест степени, а дневната до 16 степени.

Во наредните денови нашето подрачје ќе биде под влијание на нecтабилна и влажна воздушна маса која ќе предизвика пообилни врнежи од дожд (над 25 л/м2), кои локално ќе бидат пopојни и проследени со гpмeжи.