Нутриционисти ни откриваат кога треба да се пости: Пет знаци дека телото е „затруено“ и му треба ваква исхрана


Доколку не ги почитувате верските празници и ја менувате исхраната според црковните правила, нутриционистите откриваат кога е време да се префрлите на посна храна. Телото испраќа сигнали, не можете да ги игнорирате!

Постот вообичаено се поврзува со верските празници, но не е мал бројот на оние кои посегнуваат по оваа посебна диета кога им треба малку „одмор“ од јака и мрсна храна, каква што, на пример, јадеа деновиве.

Како да знаете дека на вашето тело му треба пауза од хранителите? Нутриционистите велат дека постојат пет очигледни знаци кои укажуваат на тоа дека е време да се откажете од сегашната исхрана и да се „префрлите“ на мени за пост, макар и за еден ден.

1. Се чувствувате лошо после јадење

Ако после уште еден вкусен ручек се чувствувате лошо, надуено и почнете да чувствувате горушица, на вашето тело очигледно не му се допаднала храната. Имајте на ум дека ако јадете мрсна храна секој ден, вашиот црн дроб страда. Ако продолжите да ја „мачите“, постои ризик оваа лоша навика да ви „оди во глава“ и да сметате дека ќе добиете гастритис, панкреатитис и други сериозни состојби.

2. Немате енергија

Храната пред се треба да ви дава сила, а не да ја одзема, таа е гориво за организмот. Ако се чувствувате поспано и тромо по обилен оброк, совет е да го преиспитате менито. Време е да се префрлите на храна која не е јака и не бара премногу енергија за да се вари.

3. Страдате од несоница

Понекогаш, кога трпезата е богата и со слатко и со солено, не можеме да се запреме, па се прејадуваме. По богата вечера се почестуваме со десерти, иако објективно знаеме дека сме „сити“ и дека ќе ни биде тешко потоа… Последица на ова претерување е несоницата – сигурен знак дека е време да „ставете ја бравата на устата“.

4. Не престанувате да грицкате

Златното правило вели дека најдобро е да станете од масата кога не сте целосно сити. Но, ако секогаш кога ќе поминете покрај тавче и нешто „пукнете“, гризнете, навистина не дозволувате желудникот и органите за варење да се одморат. Ако е така, тогаш дефинитивно е време да се префрлите на постот.

5. Лош вкус во устата

Без разлика каква храна внесувате во организмот, ако се чини дека целата храна е невкусна, тоа значи дека сте претерале. Лошиот вкус на храната е еден од најочигледните знаци на прејадување. Како да се реши овој проблем? Префрлете се на полесна храна, односно пост.