Новозаразени 1.093, а починаа уште 28 пациенти, 819 оздравени

Фото: Б. Грданоски
Во последните 24 часа се направени 3.084 тестирања, а регистрирани се 1093 нови случаи на Ковид-19 во:
-Скопје 431
-Куманово 57
-Дебар 14
-Штип 41
-Прилеп 60
-Тетово 41
-Струга 29
-Велес 55
-Битола 37
-Охрид 37
-Кавадарци 44
-Гостивар 94
-Гевгелија 14
-Струмица 18
-Крива Паланка 7
-Радовиш 11
-Крушево 8
-Кочани 13
-Пробиштип 2
-Македонски Брод 2
-Валандово 3
-Виница 3
-Делчево 7
-Кратово 1
-Свети Николе 20
-Кичево 15
-Ресен 1
-Неготино 19
Починати се 28 лица, девет пациенти од Скопје (54, 71, 80, 62, 86, 82, 70, 82 и 62г), четири од Куманово (76, 78, 69 и 85г), еден пациент од Дебар (82г), еден од Штип (61г), пет пациенти од Тетово (83, 72, 74, 62 и 64г), еден од Струга (57г), еден од Велес (70г), еден од Охрид (39г), двајца од Гостивар (69 и 53г),еден од Струмица (55г), еден од Кратово (74г) и еден пациент од Ресен (69г). Од нив двајца пациенти се починати вон, останатите во болнички услови.
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 819 оздравени пациенти од:
-Скопје 256
-Куманово 57
-Дебар 6
-Штип 26
-Прилеп 49
-Тетово 50
-Струга 13
-Велес 42
-Битола 42
-Охрид 27
-Кавадарци 33
-Гостивар 52
-Гевгелија 6
-Струмица 29
-Крива Паланка 5
-Радовиш 9
-Крушево 2
-Кочани 25
-Пробиштип 2
-Демир Хисар 3
-Берово 9
-Валандово 6
-Виница 11
-Делчево 6
-Кратово 8
-Свети Николе 17
-Кичево 13
-Ресен 2
-Неготино 13
Досега во земјата се направени вкупно 325.959 тестирања на Ковид -19.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 59.701, бројката на оздравени пациенти е 36.825, на починати е 1.658, а бројот на активни случаи изнесува 21.218.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

 • Скопје 26.140, активни 10.211
 • Куманово 3.656, активни 938
 • Дебар 454, активни 92
 • Штип 2.594, активни 551
 • Прилеп 2.903, активни 1.060
 • Тетово 3.742, активни 963
 • Струга 1.391, активни 427
 • Велес 1.896, активни 718
 • Битола 1.932, активни 834
 • Охрид 1.543, активни 615
 • Кавадарци 1.187, активни 469
 • Гостивар 2.413, активни 896
 • Гевгелија 708, активни 229 (50 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 128 на Богданци и 12 се странски државјани)
 • Струмица 1.654, активни 588
 • Крива Паланка 416, активни 120
 • Радовиш 417, активни 114
 • Крушево 126, активни 76
 • Кочани 1.215, активни 291
 • Пробиштип 347, активни 82
 • Демир Хисар 196, активни 91
 • Македонски Брод 163, активни 45
 • Пехчево 96, активни 26
 • Берово 347, активни 89
 • Валандово 204, активни 71
 • Виница 365, активни 163
 • Делчево 432, активни 188 (118 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
 • Кратово 151, активни 59
 • Свети Николе 807, активни 224
 • Кичево 1218, активни 501
 • Ресен 452, активни 194
 • Неготино 536, активни 293 (59 лице од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 3084 теста се преку: ИЈЗ-940, ЦЈЗ Скопје-76, Авицена-246, Биотек-325, МАНУ -225,  Жан Митрев (Филип Втори)-134, Систина со PCR метода -194, лабораторија Лаор –49, Судска медицина-7, ЦЈЗ Битола-33, Инфективна клиника-5, ГАК-11, Синлаб-40, Ремедика-21, лабораторија болница Козле-19, ЈЗУ (рапид тест) -759, УК Пулмологија со алергологија –0, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 325.959 тестирања на Ковид-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

 • Чаир – 628
 • Гази Баба – 1.517
 • Аеродром -1.471
 • Карпош – 1.194
 • Центар – 1.144
 • Кисела Вода – 1.268
 • Ѓорче Петров – 895
 • Бутел – 588
 • Шуто Оризари – 209
 • Студеничани – 53
 • Сарај – 166
 • Арачиново -33
 • Илинден – 259
 • Сопиште – 60
 • Чучер Сандево – 102
 • Петровец –138
 • Зелениково -82
 • Странец – 197
 • Нераспределен- 207