Новозаболени се 929 луѓе, а од Ковид-19 починаа уште 28 пациенти

Фото: Б. Грданоски
Во последните 24 часа се направени 2.758 тестирања, а регистрирани се 929 нови случаи на Ковид-19 во:
-Скопје 417
-Куманово 40
-Штип 20
-Прилеп 47
-Тетово 46
-Струга 31
-Велес 39
-Битола 46
-Охрид 33
-Кавадарци 23
-Гостивар 37
-Гевгелија 11
-Струмица 32
-Крива Паланка 7
-Радовиш 2
-Крушево 1
-Кочани 22
-Пробиштип 1
-Демир Хисар 2
-Македонски Брод 1
-Пехчево 1
-Берово 5
-Валандово 3
-Виница 4
-Делчево 10
-Кратово 1
-Свети Николе 10
-Кичево 22
-Ресен 5
-Неготино 10
Починати се 28 лица, пет пациенти од Скопје (58, 75, 67, 78 и 22г), еден од Куманово (69г), еден од Дебар (66г), шест пациенти од Прилеп (70, 77, 53, 56, 69 и 82г), двајца од Струга (59 и 69г), еден од Велес (66г), тројца од Битола (76, 69 и 61г), еден од Кавадарци (57г), еден од Гостивар (83г), еден од Радовиш (80г), еден од Крушево (64г), еден од Кочани (65г), еден од Пробиштип (78г), двајца пациенти од Кратово (76 и 76г) и еден пациент од Кичево (80г). Од нив, двајца се починати вон, останатите се починато во болнички услови.
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 1.068 оздравени пациенти од:
-Скопје 255
-Куманово 51
-Дебар 3
-Штип 40
-Прилеп 81
-Тетово 74
-Струга 23
-Велес 64
-Битола 33
-Охрид 31
-Кавадарци 40
-Гостивар 67
-Гевгелија 22
-Струмица 68
-Крива Паланка 11
-Радовиш 8
-Кочани 27
-Пробиштип 6
-Демир Хисар 3
-Македонски Брод 7
-Берово 15
-Валандово 6
-Виница 9
-Делчево 31
-Кратово 10
-Свети Николе 19
-Кичево 42
-Ресен 9
-Неготино 13
Досега во земјата се направени вкупно 357.102 тестирања на Ковид -19.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 70.883, бројката на оздравени пациенти е 47.364, на починати е 2.051, а бројот на активни случаи изнесува 21.468.
Во вчерашната статистика е направена техничка грешка во бројот на оздравените лица во Крушево, која денес е коригирана и согласно тоа, а според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:
• Скопје 30.689,  активни 11.042
• Куманово 4.155, активни 645
• Дебар 526, активни 136
• Штип 2.964, активни 457
• Прилеп 3.516, активни 920
• Тетово 4.274, активни 998
• Струга 1.699, активни 422
• Велес 2.338, активни 668
• Битола 2.514, активни 889
• Охрид 1.921, активни 560
• Кавадарци 1.559, активни 566
• Гостивар 2.982, активни 883
• Гевгелија 874, активни 257 (65 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 151 на Богданци и 12 се странски државјани)
• Струмица 1.939, активни 556
• Крива Паланка 505, активни 132
• Радовиш 493, активни 121
• Крушево 149, активни 74
• Кочани 1.374, активни 244
• Пробиштип 392, активни 71
• Демир Хисар 214, активни 53
• Македонски Брод 191, активни 35
• Пехчево 114, активни 20
• Берово 441, активни 109
• Валандово 241, активни 53
• Виница 409, активни 123
• Делчево 578, активни 269 (163 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
• Кратово 168, активни 27
• Свети Николе 945, активни 200
• Кичево 1.409, активни 382
• Ресен 542, активни 196
• Неготино 768, активни 360 (114 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)
 
Направените 2.758 теста се преку: ИЈЗ-509, ЦЈЗ Скопје-82,  Авицена-270, Биотек-213, МАНУ -168,  Жан Митрев (Филип Втори)-213, Систина со PCR метода -177, лабораторија Лаор –44, Судска медицина-11, ЦЈЗ Битола-48, Инфективна клиника-5, ГАК-13, Синлаб-71, Ремедика-19, лабораторија болница Козле-20, ЈЗУ (рапид тест) -893, УК Пулмологија со алергологија –2, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 357.102 тестирања на Ковид -19.