Новозаболени се 115 лица, оздравеа 225, починаа тројца

Фото: Б. Грданоски
Во последните 24 часа се направени 1.825 тестирања, а регистрирани се 115 нови случаи на Ковид-19 во:
-Скопје 32
-Куманово 7
-Дебар 8
-Штип 14
-Прилеп 2
-Тетово 10
-Велес 2
-Охрид 3
-Гостивар 11
-Гевгелија 3
-Крива Паланка 3
-Кочани 1
-Пробиштип 1
-Берово 8
-Делчево 3
-Свети Николе 4
-Кичево 3
Починати се три лица, двајца пациенти од Скопје на 62 и 68 години и еден пациент од Струга на 68 години.
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 225 оздравени пациенти од:
-Скопје 146
-Куманово 15
-Штип 5
-Прилеп 2
-Тетово 10
-Струга 1
-Битола 10
-Охрид 1
-Кавадарци 3
-Гостивар 10
-Струмица 6
-Радовиш 1
-Пробиштип 3
-Демир Хисар 3
-Валандово 1
-Виница 1
-Кичево 5
-Неготино 2
Досега во земјата се направени вкупно 134.318 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 13.308, бројката на оздравени пациенти е 9.977, на починати е 557, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2.774.

Во последните 24 часа се направени 1825 тестирања, а регистрирани се 115 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје…

Posted by Министерство за здравство / Ministria e Shëndetësisë on Петок, 21 август 2020

Денеска се регистрира еден контролен тест од вчера, а според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 5.588, активни 833
• Куманово 1.331, активни 294
• Дебар 236, активни 76
• Штип 1.092, активни 252
• Прилеп 384, активни 51
• Тетово 1.171, активни 160
• Струга 530, активни 136
• Велес 251, активни 29
• Битола 187, активни 52
• Охрид 321, активни 64
• Кавадарци 164, активни 95
• Гостивар 700, активни 298
• Гевгелија 34, активни 16 (7 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 8 на Богданци)
• Струмица 55, активни 20
• Крива Паланка 35, активни 10
• Радовиш 38, активни 9
• Крушево 16, активни 1
• Кочани 130, активни 29
• Пробиштип 73, активни 18
• Демир Хисар 60, активни 30
• Македонски Брод 65, активни 36
• Пехчево 8, активни 2
• Берово 26, активни 17
• Валандово 7, активни 0
• Виница 61, активни 41
• Делчево 23, активни 18 (6 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
• Кратово 16, активни 2
• Свети Николе 269, активни 60
• Кичево 254, активни 113
• Ресен 146, активни 1
• Неготино 37, активни 11 (10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 1.825 теста се преку: ИЈЗ-415, ЦЈЗ Скопје-24, Авицена-216,  Биотек-399, МАНУ -76, Клиника „Жан Митрев“-320, Систина со PCR метода -261, Судска медицина -15, ЦЈЗ Битола-71, Инфективна клиника-10, ГАК-18. Досега во земјата се направени вкупно 134.318 тестирања на Ковид -19.  Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се пет пациенти.  Вкупно се хоспитализирани 78 пациенти од кои на кислородна поддршка се 40 пациенти, нема на механичка вентилација.

Во болницата во Козле се хоспитализирани 19 возрасни пациенти позитивни на Ковид-19, пет деца позитивни и едно дете суспектно на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се пет пациенти. Вкупно хоспитализирани се 69 пациенти од кои на респираторна машина се четворица пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 19, а во болницата во Штип се хоспитализирани 35 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 123 пациенти – позитивни и сомнителни на Ковид-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

• Чаир – 114
• Гази Баба – 103
• Аеродром – 99
• Карпош – 86
• Центар – 83
• Кисела Вода – 81
• Ѓорче Петров – 64
• Бутел – 61
• Шуто Оризари – 42
• Студеничани – 18
• Сарај – 21
• Арачиново – 15
• Илинден – 12
• Сопиште – 9
• Чучер Сандево – 6
• Петровец – 8
• Зелениково – 4
• Странец – 4
• Нераспределен – 3.