Ново сослушување за убиството на Данка Илиќ: Осомничениот два часа ја повторувал истата приказна


С.Ј., кој е осомничен за убиството на девојчето Данка Илиќ (2) од Бор, го напушти Вишото јавно обвинителство во Заечар. Тој час и половина зборувал за злосторство кое Србија не го памети.

С.Ј., претходно беше сослушан во обвинителството на почетокот на јуни кога ја негираше вината, додека за прв пат по апсењето се бранеше молчејќи, односно го искористи законското право да не дава одбрана.

Според извори на Курир, тој бил испрашуван два часа каде, како што е соопштено, цело време го зборувал истото.

„С.Ј., како и на претходното распит, рече дека не е виновен за убиството на девојчето и дека никогаш во животот не ја видел, ниту тој ден, ниту никогаш порано“, вели изворот на Курир и додава.

„Осомничениот само подетално му ги објаснил движењата на обвинителот, односно времето на кобниот ден. Кога ја поправал шахтата за која заедно со Драгијевиќ дошле во Бањско поле и колку време останале таму. Исто така, рекол дека кај депонијата се задржал, затоа што разговарал на телефон.“

Како што дознава Курир, тој детално зборувал за сѐ, како и претходниот пат, дека нема никаква врска со делото и дека не го запознал детето, а камоли да го удри со автомобил.

„Тој целосно остана на изјавата што ја дал на 4 јуни“, вели изворот и додава дека во врска со тоа не открил локација каде би можело да биде телото бидејќи тврди дека не ја ни видел Данка.

Второпријавениот Д.Д., го признал убиството.

Двајцата се во притвор, додека таткото Д.Д., кој е осомничен дека му помогнал на синот да го премести телото на девојчето, неодамна е пуштен од притвор, бидејќи за кривичното дело помагање на сторителот по извршувањето на делото, притворот не може да трае подолго од два месеци.

Девојчето Данка Илиќ исчезна на 26 март во Бањско поле кај Бор.

По 10-дневна потрага и детална проверка на сите индиции и информации, полицијата ги уапсила С.Ј и Д.Д. од Бор, кои се сомничат дека со автомобил го удриле девојчето, а потоа и го ставиле во багажникот на автомобилот и го однеле на депонија.

Телото на девојчето сѐ уште не е пронајдено.