Новиот светски неред

Очигледното отсуство на многу важни лидери на 78-та сесија на Генералното собрание на Обединетите нации ги нагласува денешните безброј геополитички предизвици


Има една стара советска шега во која новинар бара од генералниот секретар на Комунистичката партија да ја процени економијата на земјата. „Добра“ е краткиот одговор. Новинарот го моли лидерот да елаборира за да може да ја заврши својата приказна. „Во тој случај“, одговара генералниот секретар, „не е добра“.

Речиси истото може да се каже и за состојбата на светот денес. Многу светски лидери се собраа во Њујорк на 78-та годишна сесија на Генералното собрание на Обединетите нации, со забележителни исклучоци на кинескиот претседател Ши Џинпинг, рускиот претседател Владимир Путин, премиерот на ОК Риши Сунак, индискиот премиер Нарендра Моди и францускиот претседател Емануел Макрон, што се причини за загриженост.

Односите меѓу САД и Кина, веројатно најважните во оваа ера, се во лоша состојба и покрај неодамнешното зголемување на темпото на дипломатската размена. Целта на САД е двете големи сили да воспостават простор за билатерални врски. Во најдобар случај, двете влади ќе можат да избегнат криза. Но, тоа е отежнато со одбивањето на Кина да ја обнови комуникацијата меѓу војската и да воспостави кризен комуникациски канал. Дури и оптимистите не предвидуваат пат за значајна соработка на обете земји за итни регионални или глобални предизвици во блиска иднина.

Во меѓувреме, Кина се соочува со значителни економски предизвици, главно поради недостатоците во нејзината сопствена политика. Но, дури и ако проблемите се домашни, тоа не значи дека последиците ќе останат ограничени на Кина. Во најмала рака, она што се случува таму ќе го попречи глобалниот економски раст. Во најлош случај, постои можност дека раководството на Кина ќе биде во искушение да дејствува поагресивно во странство за да го одвлече вниманието од домашните економски проблеми.

На друго место во Индо-Пацификот, Северна Кореја продолжува да ги проширува и големината и квалитетот на својот нуклеарен арсенал. Режимот во Пјонгјанг продолжува да тестира сè понапредни балистички ракети и објави подморница со нуклеарно вооружување, што би ја зголемило опстанокот на неговите нуклеарни способности. Нема индикации дека Северна Кореја е подготвена да разговара, а уште помалку да прави компромиси за нејзината нуклеарна или ракетна програма.

Друга загриженост е дека украинската контраофанзива, која беше започната пред околу три и пол месеци, постигна ограничен напредок. Добро зајакнатите руски сили сè уште контролираат големи делови од истокот и југот на Украина. Оваа реалност, заедно со способноста на Русија да го зајакне своето воено производство на оружје – и покрај санкциите предводени од САД – и да увезе оружје од Иран и Северна Кореја, сугерира дека војната, сега веќе во втората година, ќе продолжи уште некое време.

Украина разбирливо не е склона кон компромиси за нејзината цел да ја врати својата територија. Продолжува да верува дека воената плима ќе се сврти во нејзина полза како што ќе пристигне понапредно оружје од Запад. Путин, од своја страна, верува дека ќе може да ги потроши трошоците за војната и дека намалената американска и европска поддршка за Украина е прашање на „кога“, а не „дали“. Ништо од ова не им дава на идните миротворци многу поле за работа.

Во Авганистан, сѐ појасно е дека новите талибанци наликуваат на старите талибанци. Вистинското прашање е до кој степен тие повторно ќе дозволат нивната земја да стане лансирно поле за тероризам. Потоа, тука е прашањето колку талибанците ќе придонесат за нестабилноста што ја влоши ранливоста на Пакистан. Зборувајќи за слабите држави кои страдаат од лошо владеење, слаби институции и ограничен капацитет, нивниот број расте во Африка и Латинска Америка.

Од глобална перспектива, на светот не му оди многу подобро. По светската пандемија која однесе околу 15 милиони животи, изминатото лето беше најжешкото досега. Со оглед на тоа што преостануваат нешто повеќе од два месеци до свикување на официјални лица од целиот свет на Конференцијата на ОН за климатски промени (COP28) во Обединетите Арапски Емирати, нема многу причини да се верува дека владите се подготвени да им дадат приоритет на климатските грижи пред краткорочните економски приоритети.

Конечно, како што технологиите на вештачка и зголемена интелигенција брзо се развиваат, нема знаци на појавен меѓународен консензус за тоа како да се искористат предностите од нивните конструктивни димензии и да се зауздаат нивните потенцијално деструктивни апликации.

Има некои добри вести. Силниот одговор на Западот на руската агресија и, пошироко, обновената виталност на партнерствата и сојузите предводени од Америка во Индо-Пацификот, чија цел е да се одврати кинескиот авантуризам се најдобри примери.

На Блискиот Исток, Иран неодамна ослободи пет американски затвореници во замена за Вашингтон да му даде пристап на Техеран до замрзнати средства од 6 милијарди долари, под услов средствата да се користат само за храна и лекови. Двете земји, исто така, се чини дека работат на договор – иако не официјален пакт – со кој Иран би прифатил некои ограничувања на неговите нуклеарни активности во замена за олеснување на санкциите.

Слично на тоа, се чини дека преговорите напредуваат за договорот постигнат со посредство на САД кој би ги нормализирал односите меѓу Израел и Саудиска Арабија. Доколку биде потпишан, овој договор има потенцијал да ја зајакне одбраната на Саудиска Арабија од иранската агресија и да ѝ обезбеди на израелско-палестинската дипломатија одреден многу потребен моментум.

Не може да се заобиколи реалноста дека лошите вести ги надминуваат добрите. Целите за меѓународниот развој не се исполнети. Неодамнешниот самит на Г-20 во Индија постигна малку, а состанокот на Генералното собрание на ОН се чини дека ги следи неговите стапки. Најважната компонента на ОН, Советот за безбедност, е настрана и ќе остане така, имајќи предвид дека една од нејзините членки со право на вето води војна што го прекршува најфундаменталниот принцип на Повелбата на ОН. Во време кога побарувачката за ефикасна меѓународна соработка е висока, се чини дека таа е во жален дефицит.

(Ричард Хас е почесен претседател на Советот за надворешни односи и беше директор за политичко планирање во Стејт департментот на САД. Текстот е дел од мрежата на „Проект синдикејт“.)