Новиот 27-годишен градоначалник на Бања Лука живее во невиден луксуз

Медиумите во БиХ се распишаа за раскошното здание во кое живее новиот градоначалник на Бања Лука, 27-годишниот Драшко Станивуковиќ. Овој млад политичар е син на тајкунот од Бања Лука, Драган Станивуковиќ

Младиот Станивуковиќ, кој со својата победа го налути Милорад Додик и му објави војна по победата, живее во вила во близина на Бања Лука, каде има плочки од злато.

Импозантната зграда, за која агентите за недвижнини тврдат дека вреди барем неколку милиони конвертибилни марки, се наоѓа во бањалучката населба Петриќевац, пренесува „Блиц“.

Куќата во која живее младиот градоначалник е во сопственост на неговиот татко Драган Станивуковиќ.

Тој претходно рече дека вилата на неговото семејство е отворена за секој што сака да сними видео или фотографии од важен настан за нив. Така, рече тој, беа фотографирани 50 матури, 70 родендени, 30 свадби, две веридби и беа снимени три видеа.

Она што може да се најде на Интернет е дека Станивуковиќи „шетаат по чисто злато“. Според изведувачот, куќата има вградени мозаици од чисто 24-каратно злато.

Во објава на Фејсбук која датира од септември 2017 година, беа објавени фотографии со следниот опис: „Горди сме што нашата компанија стои зад опремувањето на една од најпознатите вили во Бања Лука. Избор на материјали: елегантни плочи од гранит 80×80 и мозаик од злато 24 К“.

Според достапните фотографии, има најмалку 20 такви мозаици има само во една просторија во куќата од 400 квадратни метри. (Тпортал)