Нови 984 позитивни на Ковид-19, починаа 24 лица

Фото: Б. Грданоски
Во последните 24 часа се направени 2.995 тестирања, а регистрирани се 984 нови случаи на Ковид-19, соопшти Министерството за здравство. Според градови ситуацијата е ваква:
 
– Скопје 398
– Куманово 47
– Дебар 11
– Штип 46
– Прилеп 59
– Тетово 44
– Струга 15
– Велес 32
– Битола 46
– Охрид 28
– Кавадарци 29
– Гостивар 46
– Гевгелија 22
– Струмица 24
– Крива Паланка 3
– Радовиш 8
– Крушево 1
– Кочани 11
– Пробиштип 4
– Демир Хисар 1
– Македонски Брод 3
– Пехчево 2
– Берово 15
– Валандово 2
– Виница 1
– Делчево 26
– Кратово 4
– Свети Николе 8
– Кичево 22
– Ресен 11
– Неготино 15
 
Починаа 24 лица: дванаесет пациенти од Скопје (75, 64, 60, 71, 69, 79, 36, 35, 70, 61, 74, 80), двајца од Куманово (62 и 77), еден пациент од Струга (73), еден од Велес (76), тројца од Битола (60, 81 и 55), еден од Охрид (63), еден од Струмица (56), еден од Крива Паланка (53), еден од Кочани (42) и еден пациент од Кичево (65). Сите се починати во болнички услови.
 
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 631 оздравени пациенти:
– Скопје 264
– Куманово 45
– Штип 34
– Прилеп 45
– Велес 38
– Битола 51
– Кавадарци 18
– Гевгелија 4
– Струмица 26
– Крива Паланка 3
– Радовиш 3
– Крушево 2
– Кочани 9
– Пробиштип 4
– Демир Хисар 5
– Македонски Брод 8
– Валандово 3
– Виница 3
– Свети Николе 17
– Кичево 30
– Ресен 7
– Неготино 12
 
Досега во земјата се направени вкупно 347.080 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 67.311, бројката на оздравени пациенти е 42.872, на починати е 1.901, а бројот на активни случаи изнесува 22.538.