Нови 78 заразени со Ковид-19, починаа четворица

Фото: Б. Грданоски
Во последните 24 часа се направени 860 тестирања, а регистрирани се 78 нови случаи на Ковид-19 во:
– Скопје 28
– Куманово 5
– Дебар 4
– Прилеп 8
– Тетово 4
– Битола 1
– Охрид 1
– Кавадарци 2
– Гостивар 8
– Радовиш 1
– Кочани 2
– Пробиштип 1
– Македонски Брод 1
– Берово 4
– Делчево 3
– Кичево 3
– Неготино 2
Починати се четири лица, двајца пациенти од Гостивар на 71 и 82 години и 73 годишна пациентка од Тетово. Од нив двајца се починати во, а еден вон болнички услови. Почина и пациентка од Куманово на 68 години, примена во амбуланта на Инфективна клиника без срцева акција, а по обидот за реанимација констатирана е смрт.
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 40 оздравени пациенти од:
– Скопје 13
– Прилеп 1
– Велес 2
– Гостивар 9
– Кочани 2
– Македонски Брод 3
– Свети Николе 1
– Кичево 9
Досега во земјата се направени вкупно 138.325 тестирања на Ковид-19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 13.673, бројката на оздравени пациенти е 10.150, на починати е 568, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2.995.

Во последните 24 часа се направени 860 тестирања, а регистрирани се 78 нови случаи на ковид-19 во:- Скопје 28-…

Posted by Министерство за здравство / Ministria e Shëndetësisë on Понеделник, 24 август 2020

Според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 5.697, активни 876
• Куманово 1.379, активни 340
• Дебар 241, активни 77
• Штип 1.108, активни 258
• Прилеп 399, активни 63
• Тетово 1.188, активни 172
• Струга 545, активни 140
• Велес 259, активни 33
• Битола 196, активни 55
• Охрид 325, активни 59
• Кавадарци 170, активни 101
• Гостивар 740, активни 312
• Гевгелија 42, активни 24 (7 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 9 на Богданци)
• Струмица 57, активни 22
• Крива Паланка 37, активни 12
• Радовиш 40, активни 11
• Крушево 16, активни 0
• Кочани 134, активни 30
• Пробиштип 76, активни 21
• Демир Хисар 60, активни 27
• Македонски Брод 69, активни 36
• Пехчево 10, активни 4
• Берово 39, активни 30
• Валандово 7,
• Виница 63, активни 41
• Делчево 34, активни 29 (7 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
• Кратово 16, активни 2
• Свети Николе 275, активни 65
• Кичево 263, активни 100
• Ресен 146, активни 1
• Неготино 42, активни 14 (10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 860 теста се преку: ИЈЗ-422, ЦЈЗ Скопје-11, Клиника „Жан Митрев“-182, Систина со PCR метода -137, ЦЈЗ Битола-92, Инфективна клиника-7, ГАК-9. Досега во земјата се направени вкупно 138.325 тестирања на Ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се осум пациенти. Вкупно се хоспитализирани 74 пациенти од кои на кислородна поддршка се 39 пациент, нема на механичка вентилација.

Во болницата во Козле се хоспитализирани 17 возрасни пациенти позитивни на Ковид-19, три мајки и три деца суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се тројца пациенти. Вкупно хоспитализирани се 63 пациенти од кои на респираторна машина се седум пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 14, а во болницата во Штип се хоспитализирани 39 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 103, позитивни и сомнителни на Ковид-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

• Чаир – 114
• Гази Баба – 109
• Аеродром – 105
• Карпош – 93
• Центар – 85
• Кисела Вода – 93
• Ѓорче Петров – 67
• Бутел – 68
• Шуто Оризари – 39
• Студеничани – 18
• Сарај – 21
• Арачиново – 18
• Илинден – 13
• Сопиште – 8
• Чучер Сандево – 7
• Петровец – 8
• Зелениково – 4
• Странец – 4
• Нераспределен – 2.