Нови 62 заразени со корона вирус, двајца починаа

Фото: Б. Грданоски

Во последните 24 часа направени се 771 тестирање, а регистрирани се 62 нови случаи на Ковид-19, и тоа во:

– Скопје 24
– Куманово 2
– Штип 14
– Тетово 12
– Струга 4
– Велес 1
– Гостивар 3
– Кочани 1
– Валандово 1

Институтот за јавно здравје регистрира 17 оздравени пациенти во:

– Скопје 5
– Куманово 1
– Тетово 9
– Битола 1
– Гостивар 1

Во истиот период починати се  двајца пациенти од Гостивар и еден од Струга.

Во ГОБ „8 септември“ почина пациент од Струга (60) примен во болницата на 22 мај. Евидентиран е пациент од Гостивар (64) примен и починат во болницата во Гостивар на 29 мај, за кој тестот покажа позитивен резултат.

Досега во земјата се направени вкупно 29.575 тестирања на ковид-19. Од вкупниот број направени тестови во изминатото деноноќие 221 теста се во рамките на скринингот во градинки и геронтолошки установи. Тестирањата се направени преку Центрите за јавно здравје во Тетово, Битола, Прилеп и Скопје, и нема позитивен случај од скринингот. Досега во рамките на скринингот се направени 3.723 тестирања, а потврдени се вкупно 6 позитивни случаи на Ковид-19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 2.226, бројката на оздравени пациенти е 1.552, на починати е 133, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 541.