Нови 536 позитивни, починаа 15 лица

Фото: Б. Грданоски

Во последните 24 часа регистрирани се 536 нови случаи на Kовид-19 од направени 1.662 тестирања. Починаа 15 лица. Нови инфекции според градови: Скопје 213, Куманово 18, Дебар 13, Штип 13, Прилеп 37, Тетово 30, Струга 23, Велес 17, Битола 29, Охрид 18, Кавадарци 23, Гостивар 13, Гевгелија 7, Струмица 8, Крива Паланка 9, Радовиш 10, Крушево 3, Кочани 6, Пробиштип 1, Македонски Брод 3, Пехчево 1, Берово 5, Валандово 4, Виница 2, Делчево 6, Свети Николе 6, Кичево 2, Ресен 5 и Неготино 11

Од починатите 15 лица шестмина се од Скопје, двајца од Куманово, двајца од Тетово, еден од Охрид, двајца од Струмица, еден од Кочани и еден пациент од Пехчево. Сите се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 741 оздравени пациенти од: Скопје 248, Куманово 83, Дебар 7, Штип 28, Прилеп 50, Тетово 30, Струга 32, Велес 17, Битола 25, Охрид 30, Кавадарци 41, Гостивар 27, Гевгелија 12, Струмица 20, Радовиш 12, Крушево 1, Кочани 24, Пробиштип 1, Демир Хисар 2, Македонски Брод 3, Валандово 7, Виница 2, Кратово 3, Свети Николе 8, Кичево 17, Ресен 4 и Неготино 7.

Досега во земјата се направени вкупно 400.825 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 83.329, бројката на оздравени пациенти е 61.447, на починати е 2.503, а бројот на активни случаи изнесува 19.379.