Нови 515 позитивни случаи, 20 починати и 1.194 оздравени

Фото: Б. Грданоски
Според податоците на Министерството за здравство во последните 24 часа се регистрирани 515 нови случаи на Ковид-19 од направени 1.293 тестирања.
– Скопје 207
– Куманово 33
– Штип 33
– Прилеп 25
– Тетово 17
– Велес 21
– Битола 22
– Охрид 3
– Кавадарци 16
– Гостивар 16
– Струмица 17
– Крива Паланка 8
– Радовиш 7
– Крушево 1
– Кочани 21
– Пробиштип 7
– Демир Хисар 3
– Пехчево 2
– Берово 10
– Виница 2
– Делчево 11
– Кратово 1
– Свети Николе 2
– Кичево 18
– Неготино 12
Починаа 20 лица – тројца пациенти од Скопје (63, 67 и 75), двајца од Куманово (85 и 62), еден пациент од Штип (53), двајца од Прилеп (38 и 46), двајца од Тетово (36 и 55), еден од Битола (79) и еден од Охрид (74), двајца пациенти од Гостивар (69 и 58), четири пациенти од Струмица (70, 63, 48 и 65), еден од Крива Паланка (67) и еден пациент од Крушево (54). Сите пациенти се починати во болнички услови.
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 1.194 оздравени пациенти:
– Скопје 508
– Куманово 41
– Дебар 9
– Штип 50
– Прилеп 80
– Тетово 69
– Струга 17
– Велес 60
– Битола 28
– Охрид 37
– Кавадарци 43
– Гостивар 31
– Гевгелија 19
– Струмица 41
– Крива Паланка 42
– Радовиш 7
– Кочани 30
– Пробиштип 13
– Демир Хисар 2
– Македонски Брод 1
– Пехчево 3
– Берово 5
– Валандово 4
– Виница 1
– Делчево 1
– Кратово 4
– Свети Николе 13
– Кичево 24
– Ресен 4
– Неготино 7
Досега во земјата се направени вкупно 272.892 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 40.275, бројката на оздравени пациенти е 24.229, на починати е 1.156, а бројот на активни случаи изнесува 14.890.