Нови 365 случаи на Ковид-19, оздравени 1.059 пациенти, починале 25

Фото: Б. Грданоски

 Во последните 24 часа регистрирани се 365 нови случаи на Ковид-19, оздравеле 1.059 пациенти, а починале 25 лица.

Според Министерството за здравство, направени се 947 тестирања, а од регистрираните 365 нови случаи во Скопје се 126, во Куманово 27, Штип-19, Прилеп-9, Тетово-33, Велес-26, Битола-7, Охрид-2, Кавадарци-25, Гостивар-22, Гевгелија-12, Струмица-7, Крива Паланка-4, Радовиш-5, Крушево-1, Кочани-2, Пробиштип-1, Македонски Брод-1, Берово-1, Кратово-1, Свети Николе-5, Кичево-3, Ресен-3, Неготино-23.

Оздравени се од: Скопје 152 пациенти, Куманово-154, Дебар-5, Штип-28, Прилеп-52,  Тетово-130, Струга-37, Велес-20, Битола-30, Охрид-64, Кавадарци-40, Гостивар-205, Гевгелија-22, Струмица-3, Крива Паланка-9, Кочани-13, Пробиштип-5, Демир Хисар-10, Македонски Брод-2, Пехчево-4, Берово-8, Валандово-14, Виница-2, Делчево-4, Свети Николе-15, Ресен-10 и Неготино-21.

Од починатите 25 лица, дванаесет пациенти се од Скопје (74, 79, 75, 66, 75, 80, 82, 67, 75, 70, 71 и 61 година), еден од Куманово (67), тројца од Прилеп (73, 85 и 81), еден од Струга (81), двајца од Битола (47 и 74), двајца од Гостивар (45 и 84г), еден пациент од Гевгелија (75г), еден од Берово (85), еден од Делчево (87) и еден пациент од Неготино (65г). Од нив, двајца се починати вон, останати се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на Ковид-дијагностицирани во земјава од почетокот на епидемијата изнесува 68.332, бројката на оздравени пациенти е 44.705, на починати е 1.949, а бројот на активни случаи изнесува 21.678. Од вчера се евидентира еден контролен тест, а според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 29.575, активни 10.729
• Куманово 4.037, активни 650
• Дебар 504, активни 123
• Штип 2.896, активни 507
• Прилеп 3.383, активни 988
• Тетово 4.144, активни 1.004
• Струга 1.636, активни 450
• Велес 2.237, активни 713
• Битола .2426, активни 950
• Охрид 1.823, активни 557
• Кавадарци 1.477, активни 569
• Гостивар 2.864, активни 937
• Гевгелија 840, активни 266 (63 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 144 на Богданци и 12 се странски државјани)
• Струмица 1.852, активни 578
• Крива Паланка 487, активни 141
• Радовиш 474, активни 125
• Крушево 145, активни 76
• Кочани 1.333, активни 250
• Пробиштип 388, активни 86
• Демир Хисар 211, активни 59
• Македонски Брод 185, активни 39
• Пехчево 108, активни 17
• Берово 424, активни 117
• Валандово 231, активни 52
• Виница 397, активни 137
• Делчево 537, активни 260 (154 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
• Кратово 170, активни 47
• Свети Николе 916, активни 214
• Кичево 1.373, активни 454
• Ресен 528, активни 207
• Неготино 731, активни 376 (106 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 947 теста се преку: ИЈЗ-422, ЦЈЗ Скопје-37,  Авицена-0, Биотек-0, МАНУ -112,  Жан Митрев (Филип Втори)-124, Систина со PCR метода -181, лабораторија Лаор –0, Судска медицина-0, ЦЈЗ Битола-0, Инфективна клиника-3, ГАК-26, Синлаб-0, Ремедика-0, лабораторија болница Козле-0, ЈЗУ (рапид тест) -42, УК Пулмологија со алергологија –0, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 349.742 тестирања на Ковид -19.