Нови 186 случаи со Ковид -19, починати седум пациенти

Фото: Б. Грданоски
Во последните 24 часа се направени 1.674 тестирања, а регистрирани се 186 нови случаи на Ковид-19 во:
-Скопје 56
-Куманово 16
-Штип 8
-Прилеп 7
-Тетово 10
-Струга 6
-Велес 1
-Битола 6
-Охрид 2
-Кавадарци 4
-Гостивар 18
-Гевгелија 5
-Струмица 12
-Крива Паланка 3
-Радовиш 2
-Кочани 17
-Пробиштип 1
-Македонски Брод 1
-Валандово 1
-Делчево 4
-Свети Николе 2
-Кичево 3
-Ресен 1
Починати се 7 лица, еден пациент од Куманово (53г), двајца пациенти од Струга (68 и 70г), еден од Гостивар (61г) и тројца пациенти од Делчево (43,60 и 78г).
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 85 оздравени пациенти од:
-Скопје 19
-Дебар 2
-Штип 4
-Прилеп 13
-Тетово 2
-Струга 4
-Охрид 9
-Гостивар 9
-Гевгелија 5
-Струмица 1
-Крива Паланка 1
-Радовиш 2
-Кочани 2
-Пробиштип 1
-Македонски Брод 3
-Берово 4
-Делчево 1
-Свети Николе 2
-Кичево 1
Досега во земјата се направени вкупно 171.155 тестирања на ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 16.274, бројката на оздравени пациенти е 13.635, на починати е 675, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 1.964.

Во последните 24 часа се направени 1674 тестирања, а регистрирани се 186 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје…

Posted by Министерство за здравство / Ministria e Shëndetësisë on Четврток, 17 септември 2020

Според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 6.463, активни 564

• Куманово 1.644, активни 215

• Дебар 272, активни 37

• Штип 1.222, активни 72

• Прилеп 581, активни 119

• Тетово 1.335, активни 134

• Струга 639, активни 65

• Велес 296, активни 23

• Битола 259, активни 57

• Охрид 399, активни 46

• Кавадарци 211, активни 35

• Гостивар 882, активни 94

• Гевгелија 97, активни 56 (8 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 14 на Богданци и 12 се странски државјани)

• Струмица 142, активни 77

• Крива Паланка 89, активни 38

• Радовиш 56, активни 11

• Крушево 18, активни 2

• Кочани 220, активни 76

• Пробиштип 99, активни 19

• Демир Хисар 61, активни 2

• Македонски Брод 87, активни 9

• Пехчево 42, активни 21

• Берово 74, активни 20

• Валандово 14, активни 5

• Виница 96, активни 28

• Делчево 138, активни 75 (29 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

• Кратово 24, активни 4

• Свети Николе 312, активни 19

• Кичево 297, активни 30

• Ресен 156, активни 9

• Неготино 49, активни 2 (11 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 1674 теста се преку: ИЈЗ-552, ЦЈЗ Скопје-47, Авицена-252,  Биотек-129, МАНУ -111, Жан Митрев (Филип Втори)-217, Систина со PCR метода -182, лабораторија Лаор –49, Судска медицина-17, ЦЈЗ Битола-45, Инфективна клиника-26, ГАК-13, Синлаб-34, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 171.155 тестирања на ковид -19.  Нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 5 пациенти.  Вкупно се хоспитализирани 75 пациенти. На кислородна поддршка се 43 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација.

Во болницата во Козле хоспитализирани  се  3 деца и 3 мајки позитивни на ковид-19, 4 деца и 4 мајки суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 3, а вкупно хоспитализирани се 34 пациенти. На респираторна машина се 4 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 19, а во болницата во Штип се хоспитализирани 44 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 155, позитивни и сомнителни на ковид-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

• Чаир – 52

• Гази Баба – 75

• Аеродром – 83

• Карпош – 71

• Центар – 82

• Кисела Вода – 52

• Ѓорче Петров – 28

• Бутел – 33

• Шуто Оризари – 14

• Студеничани – 9

• Сарај – 17

• Арачиново – 9

• Илинден – 12

• Сопиште – 2

• Чучер Сандево – 3

• Петровец – 6

• Зелениково – 2

• Странец – 7

• Нераспределен-7