Нови 177 заболени од Ковид-19, од само 778 тестирања – петмина починаа

Фото: Б. Грданоски

Во последните 24 часа се направени 778 тестирања, а регистрирани се 177 нови случаи на Ковид-19 во:

-Скопје 96
-Куманово 5
-Штип 7
-Прилеп 1
-Тетово 19
-Велес 2
-Битола 1
-Кавадарци 1
-Гостивар 6
-Гевгелија 1
-Струмица 8
-Крива Паланка 2
-Радовиш 2
-Кочани 10
-Берово 6
-Виница 5
-Делчево 4
-Неготино 1

Починати се пет лица, пациент од Тетово (67г), Струмица (87г), Крива Паланка (68г) и двајца пациенти од Кочани (70 и 73г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 107 оздравени пациенти од:

-Скопје 44
-Куманово 2
-Штип 3
-Прилеп 7
-Тетово 6
-Струга 2
-Битола 2
-Охрид 1
-Кавадарци 2
-Гостивар 1
-Гевгелија 1
-Струмица 5
-Радовиш 1
-Крушево 1
-Кочани 8
-Пробиштип 1
-Берово 4
-Валандово 2
-Делчево 1
-Свети Николе 9
-Кичево 1
-Ресен 2
-Неготино 1

Досега во земјата се направени вкупно 208.669 тестирања на Ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 21.113, бројката на оздравени пациенти е 16.301, на починати е 797, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 4.015. Денес се евидентира еден контролен тест.

Во последните 24 часа се направени 778 тестирања, а регистрирани се 177 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје…

Posted by Министерство за здравство / Ministria e Shëndetësisë on Понеделник, 12 октомври 2020

Според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 8571, активни 1792

• Куманово 1885, активни 176

• Дебар 294, активни 36

• Штип 1368, активни 123

• Прилеп 814, активни 170

• Тетово 1604, активни 222

• Струга 720, активни 61

• Велес 381, активни 59

• Битола 389, активни 104

• Охрид 463, активни 47

• Кавадарци 279, активни 59

• Гостивар 984, активни 80

• Гевгелија 202, активни 95 (12 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 30 на Богданци и 12 се странски државјани)

• Струмица 437, активни 267

• Крива Паланка 154, активни 49

• Радовиш 141, активни 58

• Крушево 20, активни 0

• Кочани 504, активни 218

• Пробиштип 129, активни 21

• Демир Хисар 62, активни 2

• Македонски Брод 96, активни 3

• Пехчево 48, активни 5

• Берово 153, активни 56

• Валандово 65, активни 43

• Виница 136, активни 46

• Делчево 191, активни 99 (36 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

• Кратово 27, активни 3

• Свети Николе 401, активни 59

• Кичево 357, активни 34

• Ресен 170, активни 9

• Неготино 68, активни 19 (13 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 778 теста се преку: ИЈЗ-286, ЦЈЗ Скопје-48, Авицена-100,  Биотек-0, МАНУ -0 Жан Митрев (Филип Втори) -105 , Систина со PCR метода -133, лабораторија Лаор –0, Судска медицина-0, ЦЈЗ Битола-0, Инфективна клиника-2, ГАК-12, Синлаб-92. Досега во земјата се направени вкупно 208.669 тестирања на Ковид -19.  Нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се тројца пациенти.  Вкупно се хоспитализирани 93 пациенти. На кислородна поддршка се 53 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација.

Во болницата во Козле хоспитализирани се пет деца и шест мајки позитивни на Ковид-19, едно дете и една мајка суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се пет пациенти, а вкупно хоспитализирани се 45 пациент од кои на респиратор се тројца пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 29, а во болницата во Штип се 48 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 191, позитивни и сомнителни на Ковид-19.

Активни случаи по општини во Скопје:

• Чаир – 92

• Гази Баба – 171

• Аеродром – 327

• Карпош – 319

• Центар – 330

• Кисела Вода – 210

• Ѓорче Петров – 155

• Бутел – 68

• Шуто Оризари – 15

• Студеничани – 3

• Сарај – 15

• Арачиново – 4

• Илинден – 30

• Сопиште – 10

• Чучер Сандево – 4

• Петровец – 7

• Зелениково – 3

• Странец – 14

• Нераспределен-15.