Нови 165 заразени со Ковид-19, починаа седум пациенти

Фото: Б. Грданоски

Седуммина починати, 165 новозаразени и 128 оздравени е денешниот биланс од Ковид-19, соопшти Министерството за здравство.

Во последните 24 часа се направени 1.454 тестирања, а регистрирани се 165 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 71
-Куманово 15
-Дебар 1
-Штип 10
-Прилеп 5
-Тетово 20
-Струга 3
-Велес 1
-Битола 3
-Охрид 10
-Гостивар 14
-Пробиштип 4
-Македонски Брод 1
-Кичево 2
-Ресен 5

Починати се 7 лица, двајца пациенти од Скопје, двајца од Куманово, еден пациент од Струга, еден од Кочани и еден пациент од Неготино.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 128 оздравени пациенти од:

Скопје 97
Штип 11
Тетово 3
Велес 2
Битола 2
Струмица 1
Ресен 11
Неготино 1

Досега во земјата се направени вкупно 64.837 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 6.787, бројката на оздравени пациенти е 2876, на починати е 328, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3.583.

Од вчерашните тестирања три се контролни, во моментов дистрибуцијата по градови е следна:
•       Скопје 3.280, активни 1.983
•       Куманово 784, активни 232
•       Дебар 103, активни 51
•       Штип 365, активни 160
•       Прилеп 274, активни 48
•       Тетово 743, активни 406
•       Струга 245, активни 147
•       Велес 189, активни 40
•       Битола 57, активни 21
•       Охрид 190, активни 161
•       Кавадарци 21, активни 15
•       Гостивар 143, активни 84
•       Гевгелија 12, активни 5 (*2 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Богданци)
•       Струмица 16, активни 9
•       Крива Паланка 15, активни 9
•       Радовиш 4, активни 0
•       Крушево 7, активни 4
•       Кочани 73, активни 20
•       Пробиштип 24, активни 15
•       Демир Хисар 2, активни 1
•       Македонски Брод 6, активни 4
•       Пехчево 6, активни 3
•       Берово 3, активни 1
•       Валандово 6, активни 2
•       Виница 3, активни 0
•       Делчево 1, активни 0
•       Кратово 4, активни 1
•       Свети Николе 34, активни 30
•       Кичево 40, активни 34
•       Ресен 116, активни 91
•       Неготино 21, активни 6 (* 10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 1454 теста се преку: ИЈЗ –768, ЦЈЗ Скопје-0, Авицена –98, Биотек –90, МАНУ -180, Жан Митрев (Филип Втори) -143, Судска медицина-11,  Систина  со PCR метода -108, ЦЈЗ Битола-56, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 64.837 тестирања на ковид -19.  Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се три пациенти.  Вкупно се хоспитализирани 89 пациенти. На кислородна поддршка се 53 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација.

Во болницата во Козле се хоспитализирани 30 возрасни пациенти позитивни на ковид-19 и пет деца позитивни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 18 нови, вкупно хоспитализирани се 130 пациенти. На респираторна машина се 9 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 37, а во болницата во Штип се хоспитализирани 40 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп и Гостивар се хоспитализирани 91 пациенти – позитивни и сомнителни на ковид-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)
•       Чаир – 424
•       Аеродром – 154
•       Бутел – 163
•       Гази Баба – 193
•       Центар – 143
•       Карпош – 167
•       Сарај – 148
•       Кисела Вода – 121
•       Ѓорче Петров – 113
•       Студеничани – 113
•       Шуто Оризари – 90
•       Арачиново – 54
•       Илинден – 32
•       Петровец – 16
•       Чучер Сандево – 19
•       Сопиште – 14
•       Зелениково-6
•       Странец – 2
•       Нераспределен- 11.