Нови 152 заболени со Ковид-19, починаа двајца, а 126 оздравеа

Фото: Б Грданоски
Во последните 24 часа се направени 1.630 тестирања, а регистрирани се 152 нови случаи на Ковид-19 во:
-Скопје 58
-Куманово 5
-Дебар 2
-Штип 5
-Прилеп 4
-Тетово 5
-Струга 6
-Велес 1
-Битола 5
-Охрид 3
-Кавадарци 2
-Гостивар 1
-Гевгелија 6
-Струмица 14
-Кочани 18
-Пробиштип 1
-Берово 4
-Валандово 4
-Делчево 3
-Свети Николе 3
-Кичево 2
Починати се две лица, пациент од Охрид (77) и пациент од Радовиш (62).
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 126 оздравени пациенти од:
-Скопје 32
-Куманово 17
-Штип 5
-Прилеп 7
-Тетово 7
-Струга 6
-Велес 4
-Битола 1
-Охрид 2
-Гостивар 1
-Гевгелија 15
-Струмица 5
-Крива Паланка 2
-Кочани 7
-Пробиштип 1
-Пехчево 5
-Берово 2
-Виница 3
-Делчево 1
-Кратово 1
-Свети Николе 1
-Кичево 1
Досега во земјата се направени вкупно 181.034 тестирања на Ковид -19.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 17.200, бројката на оздравени пациенти е 14.312, на починати е 712, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2.176.

Во последните 24 часа се направени 1630 тестирања, а регистрирани се 152 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје…

Posted by Министерство за здравство / Ministria e Shëndetësisë on Четврток, 24 септември 2020

Денеска се регистрира еден контролен тест од вчерашните, а според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 6.739, активни 625

• Куманово 1.713, активни 176

• Дебар 282, активни 41

• Штип 1.239, активни 53

• Прилеп 643, активни 124

• Тетово 1.405, активни 176

• Струга 660, активни 64

• Велес 313, активни 35

• Битола 285, активни 62

• Охрид 416, активни 51

• Кавадарци 222, активни 37

• Гостивар 918, активни 107

• Гевгелија 115, активни 49 (8 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 14 на Богданци и 12 се странски државјани)

• Струмица 204, активни 130

• Крива Паланка 102, активни 27

• Радовиш 74, активни 22

• Крушево 20, активни 3

• Кочани 304, активни 128

• Пробиштип 107, активни 19

• Демир Хисар 61, активни 2

• Македонски Брод 92, активни 13

• Пехчево 42, активни 3

• Берово 91, активни 29

• Валандово 24, активни 15

• Виница 103, активни 26

• Делчево 154, активни 83 (33 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

• Кратово 24, активни 2

• Свети Николе 322, активни 22

• Кичево 315, активни 36

• Ресен 162, активни 14

• Неготино 49, активни 2 (11 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 1630 теста се преку: ИЈЗ-492, ЦЈЗ Скопје-46, Авицена-418,  Биотек-147, МАНУ -100, Жан Митрев (Филип Втори)-176, Систина со PCR метода -117, лабораторија Лаор –23, Судска медицина-17, ЦЈЗ Битола-51, Инфективна клиника-3, ГАК-14, Синлаб-26, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 181.034 тестирања на Ковид -19.  Нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 5 пациенти.  Вкупно се хоспитализирани 72 пациенти. На кислородна поддршка се 45 пациент, нема пациенти на механичка вентилација.

Во болницата во Козле хоспитализирани се 4 деца и 4 мајки позитивни на Ковид-19, и 2 деца  и 2 мајки суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 2, а вкупно хоспитализирани се 35 пациенти. На респиратор се 4 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 19, а во болницата во Штип се 41 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 153, позитивни и сомнителни на Ковид-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

• Чаир – 68

• Гази Баба – 74

• Аеродром – 93

• Карпош – 71

• Центар – 89

• Кисела Вода – 64

• Ѓорче Петров – 36

• Бутел – 33

• Шуто Оризари – 16

• Студеничани – 10

• Сарај – 14

• Арачиново – 8

• Илинден – 23

• Сопиште – 3

• Чучер Сандево – 5

• Петровец – 7

• Зелениково – 1

• Странец – 9

• Нераспределен-1.