Нови 141 заразени со Ковид-19, 161 оздравеле, една пациентка почина

Фото: Б. Грданоски

Во последните 24 часа се направени 1.885 тестирања, а регистрирани се 141 нови случаи на Ковид-19 во:

-Скопје 39
-Куманово 10
-Штип 23
-Прилеп 1
-Тетово 8
-Струга 6
-Битола 3
-Охрид 2
-Гостивар 13
-Крива Паланка 2
-Кочани 3
-Пробиштип 1
-Демир Хисар 3
-Македонски Брод 3
-Берово 1
-Виница 3
-Кратово 1
-Свети Николе 1
-Кичево 18

Почината е една пациентка од Скопје во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 161 оздравени пациенти од:

-Скопје 60
-Куманово 7
-Прилеп 4
-Тетово 3
-Струга 15
-Велес 1
-Охрид 3
-Кавадарци 7
-Гостивар 35
-Радовиш 1
-Крушево 2
-Пробиштип 1
-Македонски Брод 1
-Кратово 2
-Свети Николе 13
-Кичево 5
-Ресен 1

Досега во земјата се направени вкупно 117.475 тестирања на Kовид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 12.083, бројката на оздравени пациенти е 8.248, на починати е 529, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3.306.

Според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:
• Скопје 5207, активни 1157
• Куманово 1173, активни 266
• Дебар 219, активни 128
• Штип 988, активни 342
• Прилеп 346, активни 38
• Тетово 1099, активни 175
• Струга 485, активни 151
• Велес 238, активни 26
• Битола 169, активни 76
• Охрид 301, активни 75
• Кавадарци 126, активни 97
• Гостивар 585, активни 285
• Гевгелија 25, активни 14 (*7 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 3 на Богданци)
• Струмица 41, активни 25
• Крива Паланка 29, активни 15
• Радовиш 36, активни 11
• Крушево 16, активни 3
• Кочани 115, активни 26
• Пробиштип 64, активни 18
• Демир Хисар 47, активни 33
• Македонски Брод 55, активни 42
• Пехчево 6, активни 0
• Берово 9, активни 5
• Валандово 7, активни 1
• Виница 36, активни 32
• Делчево 5, активни 3 (*4 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
• Кратово 15, активни 3
• Свети Николе 244, активни 103
• Кичево 219, активни 133
• Ресен 146, активни 11
• Неготино 32, активни 12 (*10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)
Од направените 1.885 теста, преку ИЈЗ се 814, ЦЈЗ Скопје-24, Авицена-161, Биотек-202, МАНУ -128, Жан Митрев (Филип Втори)-191, Систина со PCR метода -255, Судска медицина -8, ЦЈЗ Битола-68, Инфективна клиника-24, ГАК-10. Досега во земјата се направени вкупно 11.7475 тестирања на КОВИД -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.
На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се пет пациенти.  Вкупно се хоспитализирани 78 пациенти. На кислородна поддршка се 25 пациенти, а нема на механичка вентилација.
Во болницата во Козле се хоспитализирани 13 возрасни пациенти позитивни на КОВИД-19 и четири деца позитивни на вирусот и еден пациент суспектен на вирусот.
Во ГОБ „8 Септември“ во Скопје примени се 12 нови, а вкупно се хоспитализирани 86 пациенти. На респираторна машина се шест пациенти.
Во болницата во Битола се хоспитализирани 31, а во болницата во Штип се хоспитализирани 49 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 127 пациенти – позитивни и сомнителни на КОВИД-19.