Нови 130 случаи со Ковид-19, починаа двајца, а оздравеа 152

 

Во последните 24 часа се направени 1742 тестирања, а регистрирани се 130 нови случаи на Ковид-19 во:

-Скопје 40
-Куманово 6
-Штип 13
-Прилеп 5
-Тетово 13
-Струга 4
-Битола 3
-Охрид 6
-Кавадарци 2
-Гостивар 18
-Струмица 1
-Пробиштип 2
-Берово 1
-Виница 5
-Делчево 4
-Кичево 7

Починати се двајца пациенти, еден од Скопје (70г.) и еден пациент од Штип (75г.).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 152 оздравени пациенти од:

-Скопје 87
-Куманово 18
-Штип 14
-Прилеп 2
-Тетово 6
-Битола 4
-Гостивар 9
-Македонски Брод 1
-Кичево 5
-Ресен 6

Досега во земјата се направени вкупно 128.938 тестирања на Ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 12.970, бројката на оздравени пациенти е 9.513, на починати е 549, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2.908.

Според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е:

• Скопје 5.458, активни 905
• Куманово 1.295, активни 286
• Дебар 226, активни 67
• Штип 1061, активни 258
• Прилеп 370, активни 43
• Тетово 1.154, активни 158
• Струга 525, активни 171
• Велес 243, активни 27
• Битола 187, активни 73
• Охрид 315, активни 72
• Кавадарци 160, активни 105
• Гостивар 678, активни 298
• Гевгелија 31, активни 13 (7 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 7 на Богданци)
• Струмица 53, активни 24
• Крива Паланка 30, активни 5
• Радовиш 38, активни 10
• Крушево 16, активни 1
• Кочани 128, активни 29
• Пробиштип 71, активни 19
• Демир Хисар 60, активни 37
• Македонски Брод 65, активни 44
• Пехчево 8, активни 2
• Берово 16, активни 7
• Валандово 7, активни 1
• Виница 56, активни 41
• Делчево 14, активни 9 (4 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
• Кратово 15, активни 1
• Свети Николе 261, активни 61
• Кичево 247, активни 128
• Ресен 146, активни 1
• Неготино 36, активни 12 (10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 1742 теста се преку: ИЈЗ-550, ЦЈЗ Скопје-25, Авицена-139, Биотек-281, МАНУ -113, Жан Митрев (Филип Втори)-311, Систина со PCR метода -242, Судска медицина -9, ЦЈЗ Битола-32, Инфективна клиника-20, ГАК-20, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 128.938 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 2 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 76 пациенти. На кислородна поддршка се 40 пациенти, нема на механичка вентилација.

Во болницата во Козле се хоспитализирани 19 возрасни пациенти позитивни на ковид-19 и 8 деца позитивни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 5 нови, вкупно хоспитализирани се 74 пациенти. На респираторна машина се 3 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 21, а во болницата во Штип се хоспитализирани 41 пациент. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 120 пациенти – позитивни и сомнителни на ковид-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

• Чаир – 127
• Аеродром – 116
• Бутел – 66
• Гази Баба – 118
• Центар – 87
• Карпош – 93
• Сарај – 26
• Кисела Вода – 69
• Ѓорче Петров – 63
• Студеничани – 30
• Шуто Оризари – 47
• Арачиново – 17
• Илинден – 11
• Петровец – 7
• Чучер Сандево – 8
• Сопиште – 10
• Зелениково – 6
• Странец – 3
• Нераспределен – 1