Нови 129 случаи со Ковид-19, шест починати, 109 оздравени пациенти

Фото: Б. Грданоски

Во последните 24 часа се направени 1.535 тестирања, а регистрирани се 129 нови случаи со Ковид-19 во: Скопје – 45, Куманово – 7, Дебар – 1, Штип – 25, Прилеп – 4, Тетово – 9, Струга – 5, Битола – 6, Охрид – 3, Кавадарци – 1, Гостивар – 9, Кочани – 3, Демир Хисар – 1, Делчево – 1, Свети Николе – 3, Кичево – 6. Починати се шест пациенти, пет од Скопје и еден од Струга, објави на својот ФБ профил министерот за здравство Венко Филипче.

Институтот за јавно здравје регистрира 109 оздравени пациенти од: Скопје – 60, Куманово – 7, Штип – 16, Прилеп – 1, Тетово – 12, Велес – 4, Кавадарци – 2, Гостивар – 6, Виница – 1. Досега во земјата се направени вкупно 92550 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на Ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 9.797, бројката на оздравени пациенти е 5.254, на починати е 451, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 4.092, напиша Филипче.