Нови 127 случаи со корона вирус, починаа пет пациенти

Фото: Б. Грданоски
Во последните 24 часа се направени 1.768 тестирања, а регистрирани се 127 нови случаи на Ковид-19.
– Скопје 38
– Куманово 23
– Дебар 1
– Штип 3
– Прилеп 15
– Тетово 8
– Струга 2
– Велес 5
– Битола 1
– Охрид 1
– Кавадарци 1
– Гостивар 12
– Струмица 1
– Пробиштип 3
– Пехчево 2
– Берово 3
– Виница 1
– Делчево 3
– Свети Николе 3
– Неготино 1
Починати се пет лица, една пациентка од Крива Паланка (69), двајца од Гостивар (77 и 63), еден пациент од Неготино (69) и еден од Скопје (70). Сите се починати во болнички услови.
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 60 оздравени пациенти од:
– Скопје 19
– Дебар 1
– Битола 3
– Кавадарци 11
– Гостивар 22
– Демир Хисар 1
– Кичево 2
– Неготино1
Досега во земјата се направени вкупно 140.093 тестирања на Ковид-19. Нема тестирања во рамките на скринингот.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 13.799, бројката на оздравени пациенти е 10.210, на починати е 573, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3.016.

Во последните 24 часа се направени 1768 тестирања, а регистрирани се 127 нови случаи на ковид-19 во:- Скопје 38-…

Posted by Министерство за здравство / Ministria e Shëndetësisë on Вторник, 25 август 2020

Денеска се евидентира еден контролен тест од вчерашните тестирања, а според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 5.733, активни 892

• Куманово 1.401, активни 362

• Дебар 242, активни 77

• Штип 1.111, активни 261

• Прилеп 414, активни 78

• Тетово 1.197, активни 181

• Струга 547, активни 142

• Велес 264, активни 38

• Битола 197, активни 53

• Охрид 326, активни 60

• Кавадарци 170, активни 90

• Гостивар 752, активни 300

• Гевгелија 42, активни 24 (7 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 9 на Богданци)

• Струмица 58, активни 23

• Крива Паланка 37, активни 11

• Радовиш 40, активни 11

• Крушево 16, активни 0

• Кочани 134, активни 30

• Пробиштип 79, активни 24

• Демир Хисар 60, активни 26

• Македонски Брод 69, активни 36

• Пехчево 12, активни 6

• Берово 42, активни 33

• Валандово 7, активни 0

• Виница 64, активни 42

• Делчево 38, активни 33 (7 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

• Кратово 16, активни 2

• Свети Николе 278, активни 68

• Кичево 263, активни 98

• Ресен 146, активни 1

• Неготино 44, активни 14 (10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 1768 теста се преку: ИЈЗ-510, ЦЈЗ Скопје-21, Авицена-132,  Биотек-268, МАНУ -117, Клиника „Жан Митрев“-217, Систина со PCR метода -342, лабораторија Лаор –56, Судска медицина -12, ЦЈЗ Битола-53, Инфективна клиника-19, ГАК-21. Досега во земјата се направени вкупно 140.093 тестирања на Ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 14 пациенти.  Вкупно се хоспитализирани 91 пациент од кои на кислородна поддршка се 50 пациенти, нема на механичка вентилација.

Во болницата во Козле се хоспитализирани 18 возрасни пациенти позитивни на Ковид-19, тројца позитивни, една мајка и две деца суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се двајца пациенти. Вкупно хоспитализирани се 54 пациенти од кои на респираторна машина се девет пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 15, а во болницата во Штип се хоспитализирани 45 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 110, позитивни и сомнителни на Ковид-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

• Чаир – 117

• Гази Баба – 108

• Аеродром – 104

• Карпош – 95

• Центар – 94

• Кисела Вода – 94

• Ѓорче Петров – 67

• Бутел – 68

•Шуто Оризари – 38

• Студеничани – 20

• Сарај – 23

•Арачиново – 18

• Илинден – 13

• Сопиште – 7

• Чучер Сандево – 7

• Петровец – 8

• Зелениково – 4

• Странец – 4

• Нераспределен – 3.