Нови 120 случаи сo Ковид-19, петмина починаа, оздравеа 125 пациенти

Фото: Б. Грданоски

Во последните 24 часа се направени 1.367 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 63
-Куманово 4
-Дебар 6
-Штип 4
-Прилеп 2
-Тетово 14
-Струга 6
-Велес 2
-Битола 1
-Охрид 4
-Гостивар 12
-Свети Николе 1
-Кичево 1

Починати се 5 лица, двајца пациенти од Скопје, еден од Куманово и двајца пациенти од Тетово.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 125 оздравени лица од:

-Скопје 82
-Штип 1
-Тетово 30
-Струга 2
-Битола 2
-Гостивар 2
-Кочани 4
-Пехчево 1
-Ресен 1

Досега во земјата се направени вкупно 69.426 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 7244, бројката на оздравени пациенти е 3324, на починати е 351, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3569.

Во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

•       Скопје 3487, активни 1941
•       Куманово 805, активни 197
•       Дебар 116, активни 64
•       Штип 394, активни 160
•       Прилеп 283, активни 53
•       Тетово 789, активни 373
•       Струга 274, активни 173
•       Велес 198, активни 44
•       Битола 63, активни 22
•       Охрид 209, активни 180
•       Кавадарци 21, активни 15
•       Гостивар 173, активни 103
•       Гевгелија 12, активни 3 (*2 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Богданци)
•       Струмица 17, активни 9
•       Крива Паланка 17, активни 11
•       Радовиш 4,
•       Крушево 7, активни 3
•       Кочани 75, активни 18
•       Пробиштип 28, активни 17
•       Демир Хисар 2, активни 1
•       Македонски Брод 6, активни 4
•       Пехчево 6, активни 2
•       Берово 3,
•       Валандово 6, активни 2
•       Виница 4, активни 1
•       Делчево 1,
•       Кратово 5, активни 2
•       Свети Николе 47, активни 42
•       Кичево 49, активни 40
•       Ресен 122, активни 84
•       Неготино 21, активни 5 (* 10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 1367 теста се преку: ИЈЗ-628, Авицена-100, Биотек-134, МАНУ -115, Клиника „Жан Митрев“ -258, Систина со PCR метода -116, ЦЈЗ Битола-16. Досега во земјата се направени вкупно 69.426 тестирања на Ковид -19.  Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се седум пациенти.  Вкупно се хоспитализирани 87 пациенти од кои на кислородна поддршка се 51 пациенти, нема пациенти на респираторна машина.

Во болницата во Козле се хоспитализирани 27 возрасни пациенти позитивни на Ковид-19, три деца позитивни и два суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 13 пациенти, вкупно хоспитализирани се 115 пациенти од кои на респираторна машина се тројца пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 41, а во болницата во Штип се хоспитализирани 47 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп и Гостивар се хоспитализирани 102 пациенти – позитивни и сомнителни на Ковид-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

•       Чаир – 373
•       Аеродром – 154
•       Бутел – 167
•       Гази Баба – 192
•       Центар – 144
•       Карпош – 158
•       Сарај – 140
•       Кисела Вода – 108
•       Ѓорче Петров – 109
•       Студеничани – 107
•       Шуто Оризари – 91
•       Арачиново – 50
•       Илинден – 32
•       Петровец – 17
•       Чучер Сандево – 18
•       Сопиште – 9
•       Зелениково-8
•       Странец – 2
•       Нераспределен- 62.